Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk generalny w Grecji. 70 tys. protestuje przeciwko cięciom

0
Podziel się:

Demonstrujący przeciw zaciskaniu pasa zaatakowali policję butelkami z płynem zapalającym.

Strajk generalny w Grecji. 70 tys. protestuje przeciwko cięciom
(PAP/EPA)
bETWRpJx

Ponad 70 tys. osób protestuje przed gmachem parlamentu w Atenach przeciwko ustawom oszczędnościowym, które mają zostać wkrótce uchwalone przez koalicję rządową premiera Antonisa Samarasa. Doszło do starć między radykalnymi demonstrantami a policją.

Na zdjęciu demonstranci z transparentem "Zdrajco Samara - wynoś się"

Około 200 zamaskowanych uczestników demonstracji zaatakowało w pobliżu parlamentu policjantów, obrzucając ich butelkami z płynem zapalającym. Siły porządkowe użyły do rozproszenia napastników armatek wodnych, świec dymnych i gazu łzawiącego.

bETWRpJz

Zebrani na placu przed parlamentem demonstranci domagali się odejścia od polityki zaciskania pasa. _ Unieważnijcie ustawy i spadajcie _ - skandowali uczestnicy protestu, grożąc sprawującym władzę _ przewrotem _. Deputowani opozycyjnej Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) przyszli z transparentem _ Niszczycie kraj - odejdźcie _ - pisze agencja dpa.

Dzisiejszy dzień jest drugim dniem strajku generalnego w Grecji, zorganizowanego w proteście przeciwko przygotowanemu przez rząd pakietowi przewidującemu cięcia i oszczędności na sumę 13,5 mld euro w latach 2013-14. Głosowanie ma się odbyć dziś późnym wieczorem.

Zobacz także: ZOBACZ STARCIA NA ULICACH ATEN (jęz. ang.):

Odrzucenie pakietu oznaczałoby de facto bankructwo pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji, ponieważ jest on warunkiem dalszego korzystania przez Ateny z pakietu ratunkowego. Od wyniku głosowania zależy, czy znajdująca się na progu bankructwa Grecja otrzyma kolejną transzę drugiego pakietu ratunkowego, wynoszącą 31,5 mld euro.

bETWRpJF

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m249979.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;trwa;strajk;parlament;glosuje;nad;pakietem;oszczednosciowym,170,0,1192106.html) *Strajk paraliżuje Grecję. Nie kursuje też metro * Dziś w Grecji drugi dzień strajku generalnego, zorganizowanego w proteście przeciwko pakietowi, przewidującemu cięcia i oszczędności. Od wczoraj strajk paraliżuje Grecję. Nie kursują metro i tramwaje. Z Pireusu nie wypływają promy. Większość banków i urzędów pocztowych jest zamknięta. Lekarze zajmują się tylko nagłymi przypadkami. Strajkują pracownicy muzeów.

Nowy pakiet oszczędnościowy przewiduje m.in. znaczne cięcia rent i emerytur, całkowite zniesienie dodatkowych wypłat z okazji Bożego Narodzenia, zmniejszenie aż o 20 proc. pensji dyrektorów państwowych przedsiębiorstw, skrócenie okresu wypowiedzenia umów o pracę i redukcję odpraw dla zwalnianych pracowników. Zmniejszone mają być także wynagrodzenia sędziów i wojskowych. Wiek emerytalny ma zostać podwyższony z 65 do 67 lat.

Grecja ma nadzieję, że na spotkaniu ministrów finansów strefy euro 12 listopada w Brukseli dostanie zielone światło dla dalszego korzystania z pomocy finansowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujawnił listę bogaczy z kontami w Szwajcarii Sąd w Atenach uniewinnił greckiego, który opublikował listę ponad 2 tys. bogatych Greków, posiadających konta w szwajcarskim banku.
Dementują! Nie ma porozumienia z Grecją Eurogrupa planuje dalszą dyskusję o greckim programie reform na swoim następny regularnym spotkaniu w listopadzie.
Zwrot akcji w sprawie pomocy dla Grecji Ateny wciąż czekają na kolejną transzę drugiego pakietu ratunkowego.
bETWRpKa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)