Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajki na Ukrainie. Tymoszenko do demonstrantów: bierzcie władzę

- Wzywam wszystkich ludzi zdolnych do walki: działajcie! Jeszcze nie jest za późno!

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)

Nie rozmawiajcie z dyktatorem, wtrącającym ludzi do więzień, lecz bierzcie władzę we własne ręce - napisała dziś z więzienia w Charkowie do demonstrantów na Euromajdanie w Kijowie była premier Julia Tymoszenko, wzywając do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza.

Opozycjonistka oskarżyła go o aresztowania 12 uczestników protestów wymierzonych w jego ekipę i ostrzegła, że jeśli Janukowycz pozostanie u władzy, Ukraina stanie się drugą Koreą Północną. _ Na terytorium Ukrainy rodzi się nowy Stalin _ - oświadczyła.

_ Wzywam wszystkich ludzi zdolnych do walki: działajcie! Jeszcze nie jest za późno! Dyskusje na Majdanach nie wystarczą. Naród Ukrainy powinien niezwłocznie wziąć władzę w swoje ręce, a nie prowadzić słodkie rozmowy z dyktatorem _ - czytamy.

Tymoszenko poprosiła uczestników protestów o współpracę z opozycją. _ Spoczywa na niej ogromna misja i należy słuchać jej porad, by nie pozwolić na przelanie krwi. Nasz protest jest pokojowy i legalny. Jestem przekonana, że może przerodzić się w zwycięstwo _ - podkreśliła.

_ Proszę wszystkich gotowych do walki, by odczuli swoją siłę i w nią uwierzyli. Każdego dnia stajemy się silniejsi. () Albo dziś zwyciężajcie, albo przygotujcie się do dyktatury absolutnej na wiele lat _ - napisała Tymoszenko.

Protesty na Majdanie Niepodległości w Kijowie trwają od 15 dni. Demonstracje, których uczestnicy chcieli wymusić na władzach podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE, przerodziły się w akcje przeciwko rządowi.

Stało się to po tym, gdy milicja zaatakowała w sobotę nad ranem protestujących i wyparła ich z Majdanu. W niedzielę plac znowu był pełny. Doszło wówczas do zamieszek przed siedzibą prezydenta, w których rannych zostało ponad 300 osób. Tysiące ludzi, którzy znajdują się dziś na Majdanie, domaga się teraz nowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Władze nie uginają się przed tłumami, a premier Mykoła Azarow w rozmowie z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwellem nazwał dziś demonstrujących _ nazistami, ekstremistami i przestępcami _, którzy - jak powiedział - nie mogą być partnerami w rozmowach o integracji europejskiej Ukrainy.

Według MSW za udział w zamieszkach aresztowano dotychczas 14 osób. Prezydent Janukowycz nie komentuje zaistniałej w kraju sytuacji, gdyż przebywa z wizytą w Chinach. Na Ukrainę powróci jutro.

Czytaj więcej w Money.pl
Julia Tymoszenko nie je już 10 dni. Majdan krzyczy: Jesteśmy z tobą Była premier rozpoczęła głodówkę w geście solidarności z protestującymi.
Apeluje do Tymoszenko: Przerwij głodówkę Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przekazał córce byłej premier, Jewhenii, list dla opozycjonistki. Zapewnił w nim, że pozostanie w pełni oddany sprawie jej uwolnienia.
Kwaśniewski o Ukrainie: nie tracimy nadziei Jest jeszcze szansa na podpisanie umowy stowarzyszeniowej na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - uważają specjalni wysłannicy UE.
Tagi: ukraina w unii europejskiej, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz