Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajki nauczycieli w Grecji. Związkowcy odwołali protest

0
Podziel się:

Po 12-godzinnym spotkaniu federacje związkowe nauczycieli szkół wyższych ELME i OLME postanowiły odwołać protest - podał portal informacyjny Greek Reporter.

Strajki nauczycieli w Grecji. Związkowcy odwołali protest
(AP/Fotolink/East News)

Zaplanowany na dzisiaj 24-godzinny strajk nauczycieli w Grecji nie odbył się. Na nadzwyczajnym spotkaniu w czwartek związkowcy postanowili odwołać akcję protestacyjną, powołując się na niskie poparcie społeczne i zmęczenie Greków częstymi strajkami.

Po 12-godzinnym spotkaniu federacje związkowe nauczycieli szkół wyższych ELME i OLME postanowiły odwołać protest - podał portal informacyjny _ Greek Reporter _.

_ Większość związkowców uznała, że nie ma odpowiednich warunków do zorganizowania strajku _ - potwierdził szef OLME Nikos Papachristos.

Zapowiadany na piątek protest miał być odpowiedzią na plany konserwatywnego rządu Antonisa Samarasa, który chce o dwie godziny zwiększyć nauczycielskie pensum, by przybliżyć je do średniego pensum w Europie. Chce też skierować 4 tys. nauczycieli na tereny, gdzie szkoły cierpią na braki kadrowe. Zdaniem OLME ma to umożliwić zwolnienie ok. 10 tys. nauczycieli pracujących na niepełny etat z chwilą wygaśnięcia ich umów.

Związki nie zgadzają się ponadto na redukcję zatrudnienia w ich grupie zawodowej oraz na wprowadzenie obowiązkowego systemu ewaluacji nauczycieli, który ich zdaniem będzie opierał się na kryteriach politycznych, a nie merytorycznych - dodaje portal France24.

W wyniku radykalnych posunięć oszczędnościowych, jakie na zadłużonej Grecji wymogli międzynarodowi pożyczkodawcy (UE i MFW) w zamian za pomoc finansową, rząd obniżył już nauczycielskie pensje.

W niedzielę premier Samaras zapowiedział, że nie dopuści do strajku i ogłosił dekret o _ przymusowej mobilizacji _ nauczycieli szkół średnich. Dekret przewiduje karę do kilku miesięcy więzienia dla nauczycieli, którzy mu się nie podporządkują i nie stawią w dniu strajku do pracy.

Rząd argumentował, że strajk nauczycieli zakłóciłby przebieg egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie, rozpoczynających się właśnie w piątek i trwajacych do 31 maja.

We wtorek pracownicy sektora publicznego zorganizowali własny strajk, protestując przeciw _ autorytarnej polityce rządu wobec nauczycieli _. Szkoły i urzędy podatkowe były tego dnia zamknięte, a personel w szpitalach ograniczono do minimum, jednak na szumnie zapowiadanym wiecu w centrum Aten zjawiło się zaledwie kilkadziesiąt osób.

W Grecji zorganizowano dotychczas wiele protestów przeciw oszczędnościowej polityce rządu. Od pewnego czasu coraz mniej ludzi odpowiada na apele związkowców, ponieważ zubożali w kryzysie Grecy nie mogą sobie pozwolić na utratę kolejnych zarobków - zauważa agencja Reuters.

W najnowszym sondażu ośrodka Kapa Research na zlecenie dziennika _ Ta Nea _ ponad 70 proc. respondentów opowiedziało się przeciw strajkowi nauczycieli.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji w Money.pl
Grecja wprowadza "przymusową mobilizację" Po raz pierwszy od przywrócenia demokracji w Grecji w 1975 roku rząd przyjął postawę władzy dyktatorskiej - grzmi opozycja.
Greccy marynarze przesadzili z tym strajkiem Greccy marynarze zakończyli w środę trwający od siedmiu dni strajk, który wstrzymał ruch promów między greckimi wyspami. We wtorek rząd w Atenach zobowiązał załogi promów do podjęcia pracy, gdyż na niektórych wyspach zaczynało brakować lekarstw i żywności.
Grecy szukają pomocy w Chinach Antonis Samaras od środy przebywa w Chinach w towarzystwie licznej grupy biznesmenów i kilku ministrów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)