Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajki we Francji. Kontrolerzy lotów wrócili do pracy, a kolejarze nie pracują

0
Podziel się:

Z powodu strajku odwołanych zostanie do 70 proc. połączeń krajowych i dwie trzecie połączeń łączących Paryż z jego przedmieściami.

Strajki we Francji. Kontrolerzy lotów wrócili do pracy, a kolejarze nie pracują
(stevecadman/CC/Flickr)

Pracownicy francuskich kolei państwowych SNCF rozpoczęli w nocy ze środy na czwartek strajk przeciw podziałowi przedsiębiorstwa, krótko po tym jak swój protest zakończyli kontrolerzy lotów. Z rozkładów kolei wypadnie blisko trzy czwarte połączeń krajowych.

Z powodu strajku odwołanych zostanie do 70 proc. połączeń krajowych i dwie trzecie połączeń łączących Paryż z jego przedmieściami.

Wczoraj SNCF przewidywała duży udział swoich pracowników w strajku i zapowiedziała jedynie cztery kursy pociągów dużej szybkości i 10 kursów regionalnych.

Strajk kolejarzy jest reakcją na reformę kolei zaplanowaną przez rząd, który dąży do zahamowania w ciągu dziesięciu lat spirali zadłużenia w tym sektorze, sięgającej już 30 mld euro. Związki są zaniepokojone zwłaszcza projektem utworzenia trzech publicznych przedsiębiorstw o charakterze przemysłowo-komercyjnym, co według nich otwiera drogę do podziału spółki państwowej na trzy podmioty. SNCF zatrudnia 150 tys. ludzi. Akcja protestacyjna zakończy się jutro rano.

Pracownicy kolei rozpoczęli strajk krótko po tym, jak o godz. 6 swój własny zakończyli kontrolerzy lotów, przeciwni liberalizacji wspólnej europejskiej przestrzeni powietrznej. Wskutek ich strajku w całej Francji odwołano co najmniej jedną czwartą lotów, a na międzynarodowych lotniskach paryskich Charles-de-Gaulle w Roissy i Orly - trzy czwarte.

Przez strajk poszkodowania będą szczególnie turyści chcący przemieścić się między francuską stolicą a jednym z pobliskich lotnisk.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/m241942.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/francja;strajk;kontrolerow;lotow;powoduje;zaklocenia;na;lotniskach;w;paryzu,117,0,1324661.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Odwołane loty i opóźnienia. Gdzie strajkują? ADP zaapelowała, by podróżni nie przybywali na lotnisko, zanim nie zasięgną informacji o swoim rejsie w liniach lotniczych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/m93275.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/turystyka;we;francji;tak;chca;ochronic;przyjezdnych,178,0,1324210.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jedziesz do Francji? Policja ma nowy pomysł Paryska policja ogłosiła dzisiaj nowe sposoby walki z przestępczością, której ofiarą padają turyści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/m214578.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/rzad;chce;zaoszczedzic;na;polityce;prorodzinnej,11,0,1318667.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chcą zaoszczędzić na polityce prorodzinnej Rząd poinformował, że zamierza zaoszczędzić na polityce prorodzinnej ok. 1,7 mld euro rocznie począwszy od 2016 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)