Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strefa euro nie jest gotowa na poszerzenie

0
Podziel się:

Kraje strefy euro nie poradziły sobie jeszcze z własnymi kłopotami i nie powinny przyjmować kolejnych członków - alarmują eksperci.

Strefa euro nie jest gotowa na poszerzenie
(Psdphotography/iStockphoto)

Strefa euro jeszcze nie jest gotowa na poszerzenie - ocenia Monika Kurtek. Ekonomistka prognozuje jednak, że przystępująca od przyszłego roku do eurogrupy Łotwa poradzi sobie z nową walutą.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego podkreśla, że kraje strefy euro nie poradziły sobie jeszcze z własnymi kłopotami i nie powinny przyjmować kolejnych członków. Ekspert przyznaje jednak, że przyjęcie tak małego kraju jak Łotwa nie będzie dla eurogrupy problemem.

Monika Kurtek przypomina, że kraje przyjmujące euro powinny się do tego dobrze przygotować. W przeciwnym razie mogą powtórzyć los Grecji.

- _ Łotwa zyska na przystąpieniu do strefy euro _ - tak uważa analityk finansowy Paweł Cymcyk. Łotwa przyjmie wspólną walutę już na początku przyszłego roku.

Paweł Cymcyk z ING TFI podkreśla, że dla niewielkiego kraju zacieśnienie współpracy z dużymi europejskimi gospodarkami będzie dużą korzyścią. W ten sposób Łotwa może w najprostszy sposób podtrzymać wzrost gospodarczy zyskując na swobodzie przepływu kapitału, mniejszych kosztach obsługi długu, niskich stopach procentowych i ułatwieniach dla przedsiębiorców - dodaje ekspert.

Jednak to, co sprawdza się w przypadku małego kraju, nie będzie działało w przypadku Polski - podkreśla Paweł Cymcyk. Dla naszego kraju jest zdecydowanie zbyt wcześnie na zamianę złotego na europejską walutę.

Analityk dodaje, że problemy instytucji finansowych w strefie euro częściowo zostały już rozwiązane, jednak z ogromnym zadłużeniem te kraje nieprędko sobie poradzą.

Zanim państwo członkowskie ma możliwość wprowadzenia euro, musi spełnić pewną liczbę warunków ekonomicznych i finansowych nazywanych kryteriami konwergencji. Obecnie jedynie 17 państw członkowskich na 27 spełnia te kryteria i mogło przyjąć euro jako jedną walutę.

Pozostałe państwa członkowskie stanowią przedmiot odstępstwa aż do momentu, gdy spełnią kryteria. Przypomnijmy, że Dania i Wielka Brytania są wyjątkiem, ponieważ obecnie nie wyrażają woli przyjęcia euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Seria stress testów dla największych banków Stress testy potrwają rok. To kolejny krok w budowaniu unii bankowej.
Wieloletni szef Fed: Unia polityczna warunkiem przetrwania euro Greenspan ujawnił, że jest fanem Angeli Merkel.
Szef EBC tłumaczy zaskakującą decyzję ws. stóp procentowych Tylko 3 z 70 ankietowanych ekonomistów obstawiało dzisiejsze cięcie stóp w Eurolandzie.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)