Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Święta na Cyprze. Pomimo kryzysu, stoły zastawione

0
Podziel się:

Bez pracy jest tam ponad 73 tysiące osób, czyli 16 procent społeczeństwa.

Święta na Cyprze. Pomimo kryzysu, stoły zastawione
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Boże Narodzenie jest na Cyprze spędzane przy rodzinnym stole, zastawionym po brzegi tradycyjnymi potrawami. Zwykle przygotowania do świąt zaczynają się już na początku grudnia, jednak w tym roku wiele rodzin zabrało się za to dopiero w ostatniej chwili.

_ - Jak miałam zrobić wcześniej świąteczne zakupy? Moja pensja, po zapłaceniu wszystkich rachunków, wystarcza nam tylko na to, co niezbędne. Musiałam poczekać na wypłatę trzynastki _ - mówi PAP 45-letnia Maria, mężatka z jednym dzieckiem.

_ - Teraz biegam po sklepach jak wariatka, żeby zdążyć kupić wszystko, czego potrzebuję _ - mówi zatrudniona w małej firmie sekretarka, której mąż od roku nie ma pracy.

Jest wtorek, 24 grudnia, a świętowanie na Cyprze rozpoczyna się 25 grudnia Maria ma więc bardzo mało czasu na to, aby wszystko zapiąć na ostatni guzik. Jednak nie narzeka, bo uważa, że w porównaniu z innymi i tak ma szczęście. Nie tylko dostała pod koniec zeszłego tygodnia tradycyjną trzynastą pensję, ale także, pomimo różnych cięć, szef płaci jej regularnie.

_ - Mojej siostrze, która pracuje w sklepie meblarskim, od kilku miesięcy nie płacą nic - opowiada Maria. - Właściciel stracił dużo pieniędzy w czasie kryzysu bankowego w marcu i mówi, że Eleni musi poczekać. Ale jak długo można czekać? Przecież na święta trzeba coś do garnka włożyć, dzieciom prezenty kupić, słowem tragedia. Dobrze, że nasza rodzina jest duża i wszyscy sobie pomagamy _.

Siostra Marii nie jest w tej sytuacji odosobniona. Według Andreasa Mylonasa, dyrektora wydziału stosunków pracy w cypryjskim ministerstwie pracy, dziennie wpływa około 50 zażaleń na opóźnienia przy wypłacie wynagrodzeń lub na niewypłacenie grudniowych trzynastek, które według prawa cypryjskiego są obowiązkowe.

Ministerstwo pozwało już do sądu ponad 400 firm, które zalegają z wypłatą pensji swoim pracownikom.

_ - Zwykle próbujemy jednak załatwiać sprawę polubownie - mówi Mylonas. - Chodzi przecież o to, żeby ludzie dostali jakieś pieniądze, szczególnie teraz, a nie żeby się o to musieli procesować _.

W niektórych firmach pracownicy sami dogadali się z właścicielami.

_ - W moim biurze szef miał z nami kilka tygodni temu rozmowę. Powiedział otwarcie, że nie ma pieniędzy, żeby nam wypłacić trzynastkę, ale może w grudniu dać po 250 euro ekstra na głowę. Zgodziliśmy się. Co mieliśmy zrobić? _ - mówi PAP dziennikarz Dimitris, dodając, że w tym roku jego dochód zmniejszył się o 35 procent.

_ - Ale święta planujemy z żoną takie same jak zawsze, tradycyjne, cypryjskie, cała rodzina, szaszłyki, ziwania (tradycyjny cypryjski alkohol), 25 grudnia będzie u nas jakieś 20 osób _ - opowiada.

To, że Cypryjczycy nie mają zamiaru oszczędzać, jeśli chodzi o świąteczny stół, potwierdza rzeźnik w nikozyjskim supermarkecie Atienitis.

_ - To najważniejszy dzień w roku _ - mówi PAP Kostas Liwadiotis. -_ Ludzie być może wydadzą mniej na prezenty, ale nie na jedzenie. Musi być suwla (cypryjski szaszłyk), inaczej nie ma świąt _.

Co mają jednak zrobić Cypryjczycy, którzy w ogóle nie mają pieniędzy? Według ostatnich statystek, na Cyprze nie ma w tej chwili pracy ponad 73 tysiące osób, czyli 16 proc. społeczeństwa. Organizacje charytatywne, publiczne, kościelne i prywatne wspomagają regularnie około 40 tysięcy osób.

Kulla Dimitriu, pracownica organizacji charytatywnej Alkionides, mówi, że jej organizacja przygotowała na święta 1000 specjalnych świątecznych paczek żywnościowych, w których oprócz ryżu, mąki, cukru czy oliwy, znalazło się także mięso z kurczaka na szaszłyki. _ Dla rodzin z dziećmi mamy też pod choinkę paczki z zabawkami _ - dodaje Dimitriu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)