Notowania

szwajcaria
15.01.2014 18:34

Sytuacja w Szwajcarii. Zniosą pomoc społeczną dla imigrantów szukających pracy

Decyzja rządu odnosi się również do członków rodzin przyjezdnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(malias/CC/Flickr)

Taka pomoc nie będzie przysługiwała obywatelom krajów członkowskich UE oraz Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii w poszukiwaniu pracy.

_ - Rada Federalna (rząd) zdecydowała, że wprowadzone zostaną ograniczenia na poziomie całego kraju: obywatele UE, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii, aby szukać tu pracy, nie będą mieli prawa do pomocy społecznej; dotyczyć to będzie również ich rodzin _ - głosi komunikat Federalnego Urzędu ds. Migracji.

Ponadto osoby pochodzące z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Lichtenstein i Norwegia) przebywające w Szwajcarii nie będą mogły zakładać tam działalności gospodarczej, jeśli były bezrobotne przez ostatnie 12 miesięcy - poinformował urząd.

W Szwajcarii rośnie liczba imigrantów pochodzących z krajów unijnych, podczas gdy napływ ludzi z innych regionów utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. W listopadzie 2013 roku w ośmiomilionowej Szwajcarii mieszkało 1,88 mln cudzoziemców, z czego 1,25 mln to osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

9 lutego Szwajcarzy mają się wypowiedzieć z referendum na temat inicjatywy populistycznej, liberalno-prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która domaga się ograniczenia imigracji poprzez przywrócenie limitów dotyczących zagranicznych pracowników.

Zostały one zniesione, gdy Szwajcaria podpisała z UE umowę o swobodnym przepływie obywateli, co miało zagwarantować Szwajcarom pierwszeństwo w dostępie do unijnego rynku pracy - przypomina AFP.

Już w 2012 roku władze w Bernie przywróciły ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń na pobyt długoterminowy, przyznawanych obywatelom ośmiu krajów, które weszły do Unii w 2004 r.: Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Wiosną 2013 postanowiono przedłużyć te restrykcje o kolejny rok i rozszerzyć je na pozostałe państwa UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny argument do emigracji Polaków Bodźcem do opuszczenia Polski ma być tym razem wzrost płacy minimalnej w Niemczech od nowego roku oraz otworzenie od maja 2014 rynku pracy w Szwajcarii.
Chodorkowski otrzymał szwajcarską wizę Chodorkowski wystąpił o szwajcarską wizę wkrótce po przybyciu 20 grudnia do Berlina, dokąd przyleciał bezpośrednio z kolonii karnej, w której spędził ponad 10 lat i którą opuścił ułaskawiony przez prezydenta Władimira Putina.
Stopy procentowe w Szwajcarii na poziomie... Bank centralny Szwajcarii (SNB) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu posiedzenia.
Tagi: szwajcaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz