Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE. Dziś zapadną decyzje na najbliższe 10 lat

0
Podziel się:

Bruksela będzie mogła między innymi nakazać wprowadzenie zmian do budżetów państw, jeśli uzna, że prowadzą złą politykę.

Szczyt UE. Dziś zapadną decyzje na najbliższe 10 lat
(PAP/Paweł Supernak)

Przywódcy krajów Unii Europejskiej mają dzisiaj zgodzić się na prace nad reformami strefy euro na najbliższe 10 lat. Rewolucyjne propozycje zmian, przygotowane przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuya, będą głównym tematem drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli.

[aktualizacja 11.16]

Projekt reform zawiera propozycje utworzenia unii bankowej, przewidującej ścisły, europejski nadzór nad bankami i wspólny system gwarancji depozytów. Jest też propozycja ściślejszego nadzoru budżetów państw strefy euro.

Jej wprowadzenie w życie oznacza, że Bruksela będzie mogła nakazywać wprowadzenie zmian do projektów budżetów, jeśli uzna, że jakiś kraj prowadzi nierozsądną politykę.

Analityk brukselskiego instytutu Bruegela Jean Pisany-Ferry podkreśla, że unijni liderzy nie mają wątpliwości, co do potrzeby stworzenia nadzoru nad bankami. Inne kwestie mogą okazać się bardziej kontrowersyjne.

_ - W kwestii unii bankowej widać pewien stopień zbieżności poglądów, co jest zadowalające. W sprawach krótkoterminowych widzimy duże podziały. Zobaczymy, jaki uda się osiągnąć kompromis _ - mówił Van Rompuy.

Wiadomo, że unijni przywódcy nie podejmą dzisiaj ostatecznych decyzji co do planu Hermana van Rompuya. Prace nad dokumentem powinny bowiem potrwać do grudnia. Dzisiaj spodziewana jest jedynie decyzja o dalszych pracach nad projektem.

Rozpoczęty wczoraj po południu szczyt przekształcił się w nocy w rozmowy 17 państw strefy euro. Przywódcy eurostrefy uzgodnili ostatecznie, że na pomoc Włochom i Hiszpanii mogą zostać przeznaczone środki z funduszy ratunkowych, Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).

Przywódcy państw eurolandu uzgodnili też, że EMS będzie mógł pożyczać pieniądze bezpośrednio zagrożonym bankom. Dotąd pomoc formalnie udzielana była rządowi danego państwa, a dopiero za jego pośrednictwem - bankom.

Ponadto osiągnięto w czwartek porozumienie w sprawie ustanowienia do końca bieżącego roku wspólnego nadzoru nad bankami. Jego strukturę i zasady działania ma jak najszybciej przygotować Europejski Bank Centralny. Porozumiano się także co do _ czterech filarów _ zacieśniania współpracy w ramach unii monetarnej. Szczegóły tego porozumienia zostaną zawarte w raporcie szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya planowanym na październik.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto najważniejsze decyzje szczytu UE. Zdecydowali o ich losie Przywódcy krajów strefy euro podjęli decyzję o pomocy finansowej dla Hiszpanii i Włoch.
300 miliardów trafi do Polski dzięki Tuskowi? _ Przywódcy unijni przestali mówić tylko o oszczędnościach, a zaczęli myśleć nad większymi inwestycjami. _
Chcą jeszcze więcej Europy. _ Tyle solidarności, ile tylko możliwe _ Pani kanclerz po ostatniej wypowiedzi w sprawie euroobligacji nieco złagodniała. To dobrze wróży na jutrzejszy szczyt Unii?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)