Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE poswięcony Ukrainie i polityce obronnej

0
Podziel się:

Sytuacji na Ukrainie, w tym przyszłości Partnerstwa Wschodniego, a także wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronny poświęcony będzie dwudniowy szczyt UE.

Szczyt UE poswięcony Ukrainie i polityce obronnej
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Sytuacji na Ukrainie, w tym przyszłości Partnerstwa Wschodniego, a także wspólnej polityki bezpieczeństwa i obronny poświęcony będzie dwudniowy szczyt UE, na który jutro udaje się premier Donald Tusk. W Brukseli spodziewani są także Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk.

Przed spotkaniem plenarnym Rady Europejskiej premier uda się na rozmowy z liderami i przedstawicielami frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP) poświęcone kwestiom ukraińskim oraz przyszłorocznym wyborom europejskim.

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł dyplomatycznych wynika, że w tym spotkaniu uczestniczyć mają liderzy opozycji i trwających w Kijowie protestów antyrządowych: Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk. Mają oni przedstawić bieżącą sytuację na Ukrainie i możliwe scenariusze jej rozwiązania, a także zabiegać o wsparcie liderów EPP dla opozycji ukraińskiej.

Jak powiedział w środę dziennikarzom minister ds. europejskich Piotr Serafin, pierwotnie nikt nie planował parę miesięcy temu, że grudniowa Rada Europejska na wniosek Polski będzie zajmowała się kwestią ukraińską, w tym przyszłością Partnerstwa Wschodniego po szczycie w Wilnie.

_ Spodziewamy się, że będzie to w pierwszym rzędzie sygnał do Majdanu. To co zrobiło wielkie wrażenie na wielu europejskich przywódcach to determinacja społeczeństwa ukraińskiego, to te setki tysięcy ludzi, którzy pod europejskimi flagami demonstrowali i demonstrują na Majdanie _ - mówił Serafin.

Jak zaznaczył, nie ulega wątpliwości, że UE jest rozczarowana postawą rządu prezydenta Wiktora Janukowycza, ale - jak stwierdził - _ mimo tego rozczarowania w dalszym ciągu oferta europejska, która dla setek tysięcy Ukraińców jest źródłem nadziei, pozostaje na stole _.

Według informacji PAP przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy podczas szczytu będzie chciał uzgodnić ze wszystkimi szefami państw i rządów UE przekaz wideo, który zostanie wyemitowany w najbliższych dniach protestującym na kijowskim Majdanie.

Innym tematem, który pierwotnie miał być głównym punktem posiedzenia Rady Europejskiej będzie wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE, która przez lata spychana była na dalszy plan. Jak poinformował Serafin, unijni przywódcy wyznaczą kierunki współpracy w tej dziedzinie i zobowiążą się do wzmocnienia sektora obronnego.

_ To pierwotnie miała być Rada poświęcona niemal wyłącznie kwestiom wspólnej polityki obronnej. Dobrze, że ten temat jest na agendzie obecny, bowiem po wielu latach braku debaty w sprawie przyszłości polityki obronnej dzisiaj jest to jeden z centralnych zagadnień, bo ta polityka musi się rozwijać i to jest nasz europejski interes _ - powiedział minister ds. europejskich.

Szczyt ma m.in. poprzeć cztery zaplanowane wielonarodowe programy, które - jeśli zostaną zrealizowane - pomogą uzupełnić niedostatki w uzbrojeniu państw UE. Wśród nich jest program stworzenia w latach 2020-2025 bezzałogowych systemów latających (dronów), który ma być realizowany przez siedem krajów Unii, w tym Polskę.

Pozostałe wspólne programy dotyczą stworzenia floty samolotów umożliwiających tankowanie w powietrzu i konkretnych projektów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w UE. Według informacji PAP Polska nie dołączy do czwartego programu dot. rozwijania najnowszej generacji systemu komunikacji satelitarnej,

Ponadto Polska zabiegać będzie o poprawę dostępu małych i średnich przedsiębiorstw do europejskiego rynku obronnego, harmonizację standardów oraz ułatwienie wzajemnego uznawania certyfikatów, jak również zwiększenie inwestycji we wspólne projekty badawcze nad technologiami, które mogą mieć podwójne zastosowanie - do celów cywilnych i wojskowych.

Serafin poinformował także, że podczas szczytu w Brukseli Tusk na prośbę van Rompuya przedstawi raport dot. negocjacji klimatycznych.

_ Premier Tusk będzie mówił zarówno o tym, co się wydarzyło w Warszawie na konferencji klimatycznej COP-19 i jakie wnioski Europa powinna wyciągnąć z tych doświadczeń. Dzisiaj Polska jest w dosyć unikalnej sytuacji, gdyż to Polacy prowadzą ten proces negocjacyjny w wymiarze globalnym, a jego przebieg będzie miał daleko idące konsekwencje dla przyszłości europejskiej polityki klimatycznej _ - podkreślił minister.

W jego ocenie, jeśli Unia Europejska chce, aby porozumienie dot. walki z ociepleniem klimatycznym obejmowało nie tylko Europę, ale wszystkich największych emitentów CO2 na świcie, to Europa musi _ znaleźć w sobie zdolność do słuchania Amerykanów, Hindusów, Brazylijczyków i Chińczyków _.

_ Zbyt często Europa stara się narzucić swoją wizję, ale jeżeli będziemy to w dalszym ciągu robili, to rezultatem może być brak porozumienia, a to byłoby najgorsze z punktu widzenia problemu ocieplania klimatu, który ma charakter globalny _ - zaznaczył Serafin.

Wiceszef MSZ dodał także, że w agendzie szczytu pojawi się także kwestia unii bankowej. _ Jeszcze dzisiaj ministrowie finansów UE pracują nad tym kompromisem, trzymamy za nich kciuki. Jeśli oni nie zdołają wypracować porozumienia w kwestii mechanizmów finansowania upadających banków, to będą musieli tym zająć się szefowie państw i rządów _ - powiedział Serafin.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)