Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE rozpoczęty. W programie unia bankowa, obronność, Ukraina

0
Podziel się:

To porozumienie miałoby uchronić euroland przed kolejnym kryzysem.

Szczyt UE rozpoczęty. W programie unia bankowa, obronność, Ukraina
(PAP/EPA)

Polityka bezpieczeństwa i obrony, unia bankowa, a także sytuacja na Ukrainie będą głównymi tematami rozpoczętego dziś po południu w Brukseli szczytu UE. W projekcie dokumentu końcowego Ukrainie poświęcone zostały dwa zdania.

Na zdjęciu szefowie rządów Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Szwecji: Angela Merkel, Enrico Letta, Mariano Rajoy i Fredrik Reinfeld

Wydarzenia na Ukrainie, gdzie od ponad miesiąca trwają protesty zwolenników podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE będą tematem dyskusji w piątek, drugim dniu szczytu. Temat ten znalazł się w programie obrad z inicjatywy premiera Donalda Tuska.

Najnowszy projekt dokumentu końcowego szczytu zawiera tylko jeden akapit na temat Ukrainy, który potwierdza, że UE nadal jest gotowa podpisać umowę stowarzyszeniowa z Ukrainą, jak tylko kraj ten spełni konieczne warunki, i wzywa do _ pokojowego rozwiązania kryzysu politycznego na Ukrainie, które odpowiadałoby aspiracjom ukraińskiego narodu _.

Szczyt potwierdzi również gotowość do podpisania możliwie najszybciej umów stowarzyszeniowych z Gruzją i Mołdawią, parafowanych w listopadzie w Wilnie.

Pierwsza, dzisiejsza, część spotkania przywódców 28 państw poświęcona będzie problemom, związanym z bezpieczeństwem i obronnością oraz wzmocnieniu współpracy w tej dziedzinie. Będzie to tematem szczytu po raz pierwszy od pięciu lat.

Chociaż UE nie przyjmie na szczycie żadnej nowej strategii w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, to kilku konkretów można się spodziewać, jak zapowiedź wspierania i konsolidacji sektora obronnego. Polska podkreśla, że na tej konsolidacji w UE nie mogą korzystać wyłącznie wielkie koncerny z krajów o rozbudowanych przemysłach obronnych, ale także mniejsze firmy.

Aby rozwiać obawy niektórych krajów, takich jak Wielka Brytania, że polityka obronna UE będzie powielać, a nawet konkurować z NATO, na szczyt zaproszono sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogh Rasmussena.

_ - Współpraca państw UE w sprawach obronności ma sens, abyśmy byli bardziej bezpieczni. To w interesie nas wszystkich. Ale nie jest słuszne to, by UE miała zdolności wojskowe, armie i tak dalej. Trzeba wyraźnie oddzielić współpracę w dziedzinie obronności, która jest słuszna, od budowania zdolności wojskowych UE _ - zastrzegł brytyjski premier David Cameron przed rozpoczęciem szczytu.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel UE musi lepiej współpracować w sferze polityki bezpieczeństwa. _ Możemy połączyć nasze działania, związane z uzbrojenie, ale przede wszystkim prowadzić skoordynowaną politykę _ bezpieczeństwa i obrony - powiedziała dziennikarzem przed szczytem.

_ - Gdy wspieramy regiony kryzysowe, pomagamy tworzyć wojsko, jak np. obecnie w Mali, musimy nie tylko szkolić, ale też myśleć o wyposażeniu tego wojska. Europejczycy nie mogą rozwiązywać problemów wszędzie na świecie, ale dawać tym regionom takie możliwości, by same mogły rozwiązywać swe problemy _ - powiedziała Merkel.

Oczekuje się, że szczyt UE przyjmie uzgodnione ostatniej nocy porozumienie ministrów finansów w sprawie utworzenia wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM). Jest to drugi, po przyjętym wspólnym nadzorze, etap unii bankowej. Ma ona uchronić euroland przed kolejnym kryzysem finansowym i oszczędzić kieszenie podatników, gdy upadają banki. Unia bankowa ma być też otwarta dla krajów spoza eurolandu.

Z inicjatywy Francji przywódcy Unii mają rozmawiać też o sytuacji w ogarniętej chaosem Republice Środkowoafrykańskiej, dokąd Francja wysłała 1600 swoich żołnierzy i liczy na wsparcie innych krajów UE dla tej interwencji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)