Notowania

polityka energetyczna
14.05.2013 17:38

Szczyt Unii Europejskiej pod kątem cen energii

Komisja Europejska ma zamiar wypracować bardziej systematyczne podejście do rodzimych źródeł energii, z punktu widzenia ich bezpiecznego i trwałego wykorzystania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(http://www.gaz-system.pl)

*Skutki wysokich cen energii dla pozycji konkurencyjnej gospodarki Unii Europejskiej będą jednym z głównych tematów szczytu Unii, który odbędzie się 22 maja. W projekcie wniosków szczytu mowa jest między innymi o rozwoju rodzimych źródeł energii, do jakich zalicza się gaz łupkowy. *

Projekt dokumentu końcowego szczytu Unii stwierdza, że _ należy zająć się skutkami wysokich cen energii _. Przed końcem 2013 r. Komisja Europejska ma przedstawić analizę na ten temat, skupiając się na konsekwencjach wysokich cen energii dla gospodarstw domowych i energochłonnych gałęzi przemysłu oraz pod kątem pozycji konkurencyjnej UE na świecie.

Ważną rolę w odwróceniu obecnej tendencji wzrostu tych cen prądu mogą odegrać działania, służące poprawie wydajności energetycznej, jak np. ocieplanie budynków. _ - W tym kontekście należy przyjrzeć się też powiązaniu w kontraktach cen gazu z cenami ropy _ - wskazano w dokumencie.

Przywódcy Unii mają też podkreślić potrzebę większej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w energię, wykorzystania źródeł odnawialnych oraz rozwoju _ rodzimych źródeł energii _. Chodzi między innymi o takie źródła energii, jak węgiel czy gaz, w tym łupkowy.

W dokumencie przypomniano, że Komisja Europejska ma zamiar wypracować bardziej systematyczne podejście do rodzimych źródeł energii, _ z punktu widzenia ich bezpiecznego i trwałego wykorzystania _. Wcześniejszy projekt wytycznych do przygotowania wniosków końcowych szczytu mówił wprost _ o rodzimych źródłach energii, zarówno tych konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych _, co w wyraźny sposób nawiązywało do gazu łupkowego. To sformułowanie nie pojawia się jednak w aktualnym projekcie dokumentu końcowego szczytu.

Podkreślono natomiast, że potrzebne są _ znaczące inwestycje w nową i inteligentną infrastrukturę, aby zapewnić nieprzerwane zaopatrzenie w energię po przystępnych cenach _. Inwestycje te powinny być finansowane głównie przez rynek. Jesienią tego roku UE ma przyjąć listę projektów energetycznych, które są we wspólnym interesie krajów Unii - wynika z dokumentu.

Przed końcem 2013 r. UE miałaby dokonać przeglądu swojej zewnętrznej polityki energetycznej. Z kolei na początku 2014 r. Komisja ma poinformować o postępach w budowaniu wspólnego rynku energii. W projekcie wniosków szczytu potwierdzono, że budowa wspólnego rynku energii ma zakończyć się do końca przyszłego roku.

Utrzymujące się relatywnie wysokie ceny energii w niektórych krajach UE są pochodną m.in. braku wystarczającej transgranicznej infrastruktury przesyłowej, uzależnienia od jednego dostawcy energii czy wysokiej ceny importowanych surowców energetycznych.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych ceny surowców są znacznie niższe niż w Europie za sprawą własnego wydobycia, szczególnie eksploatacji gazu z łupków. Wobec planów zawarcia przez UE umowy o wolnym handlu z USA w Brukseli wyraża się obawy, że po liberalizacji handlu unijne firmy przegrają walkę konkurencyjną z amerykańskim przemysłem, który dzięki _ rewolucji łupkowej _ zaopatruje się w tańszy gaz.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina hubem gazowym Unii? Bruksela... _ Wszyscy uczestnicy europejskiego rynku gazu powinni mieć taki sam dostęp do ukraińskiej sieci przesyłowej _.
Powstanie ministerstwo energetyki? Miller... Zdaniem Millera w polskiej energetyce są _ dziwaczne sytuacje _. - _ To jest patologia, która nie powinna być realizowana _.
Bułgaria zwraca się o pomoc do Brukseli Tymczasowy premier i szef dyplomacji Marin Rajkow zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya...
Tagi: polityka energetyczna, ke, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz