Notowania

bronisław komorowski
08.05.2012 12:53

Szczyt w Jałcie odwołany. To przez Tymoszenko

Kijów zaczyna ulegać międzynarodowej presji. Odwołał szczyt na który wybierał się Bronisław Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Swój udział w szczycie odwołali między innymi prezydenci Czech i Niemiec. Miał w nim wziąć udział także Bronisław Komorowski.

Na zdjęciu prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

O tej decyzji poinformowało MSZ Ukrainy. _ W związku z tym, że przywódcy wielu państw europejskich nie mogą wziąć udziału w szczycie, Ukraina uważa za celowe przeniesienie go na późniejszy termin _ - powiedział rzecznik MSZ Ołeksandr Dikusarow. Na razie nie wiadomo, na kiedy przełożono Szczyt. Przywódcy europejskich państw mieli spotkać się 11 i 12 maja.

Gospodarzem szczytu miał być prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Prezydenci kilku państw europejskich postanowili zbojkotować szczyt w Jałcie ze względu na sytuację wokół uwięzionej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Z udziału w konferencji zrezygnowali prezydenci m.in. Niemiec, Czech, Słowenii, Austrii i Włoch. Natomiast udać się mieli prezydenci m.in. Polski, Litwy, Macedonii, Rumunii i Słowacji.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz poinformował w rozmowie telefonicznej Bronisława Komorowskiego o przełożeniu szczytu państw Europy Środkowej. Szefowa biura prasowego prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała IAR, że prezydent Komorowski rozmawiał z Janukowyczem o tym, że należy poszukiwać rozwiązań, które umożliwiłyby postęp w sprawie Julii Tymoszenko.

Trzy dni temu Szef berlińskiej kliniki uniwersyteckiej Charite Karl Max Einhaeupl poinformował, że była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zgodziła się na leczenie w szpitalu w Charkowie. Kurację jej chorego kręgosłupa będą nadzorować Niemcy - przekazał.

_ - Lekarze niemieccy i ukraińscy spotkali się z panią Tymoszenko i przeprowadzili z nią szczegółową rozmowę. Pani Tymoszenko wstępnie zgodziła się, by we wtorek 8 maja przewieziono ją do Centralnego Szpitala Kolejowego w Charkowie _ - oświadczył Einhaeupl po wizycie w charkowskiej kolonii karnej dla kobiet, gdzie znajduje się opozycjonistka.

_ - Tam (w szpitalu kolejowym) niezwłocznie przystąpi do leczenia lekarz kliniki uniwersyteckiej Charite, który będzie wspomagany przez lekarzy ukraińskich. Będzie to wspólne działanie na rzecz rozwiązania problemu _ - dodał Einhaeupl, cytowany przez agencję informacyjną UNIAN.

Serhij Własenko, adwokat skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Ukrainy oświadczył tymczasem, że ani on, ani jego klientka nie zostali uprzedzeni o wizycie komisji lekarskiej z udziałem Niemców. Własenko po raz kolejny podkreślił, że Tymoszenko nie ufa lekarzom ukraińskim.

Einhaeupl, który badał Tymoszenko już wcześniej, jeszcze w ubiegłym tygodniu nie wierzył w możliwość jej skutecznego leczenia na Ukrainie. Aapelował do ukraińskiego prezydenta o umożliwienie byłej premier wyjazdu za granicę i deklarował, że zostanie ona przyjęta przez klinikę Charite.

_ - Apeluję do ukraińskiego prezydenta (Wiktora Janukowycza), aby kierując się wartościami humanitarnymi pozwolił jej wyjechać za granicę, do Europy, na leczenie _ - mówił szef Charite. Podkreślał, że wyjątkowo sceptycznie podchodzi do leczenia Tymoszenko na Ukrainie _ nawet z udziałem dwóch, czy trzech niemieckich lekarzy _.

Dziś Julia Tymoszenko przerwała strajk głodowy, który ogłosiła w proteście przeciwko pobiciu jej przez strażników więziennych - podał serwis Polsat News. Opozycjonistka oświadczyła, że została uderzona, gdy w nocy z 20 na 21 kwietnia pod przymusem transportowano ją do szpitala.

W miniony piątek prokurator generalny Ukrainy Wiktor Pszonka poinformował, że jego podwładni nie znaleźli podstaw do wszczęcia śledztwa w sprawie pobicia Tymoszenko.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski mówi, co pokaże Janukowyczowi Prezydent wybiera się na szczyt przywódców Europy Środkowej.
_ Oto prawdziwe powody bojkotu Euro 2012 _ Polskie władze mają rację sprzeciwiając się bojkotowi ukraińskiej części Euro 2012. Tak sądzi eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, Jacek Saryusz-Wolski.
Kaczyński dołącza do bojkotu. Rzuca wyzwanie rządowi Prezes PiS zajął zdecydowane stanowisko w sprawie Euro 2012.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz