Notowania

kryzys ekonomiczny
18.04.2013 12:05

Szef Bundesbanku ostrzega, że kryzys potrwa jeszcze 10 lat

- Jedynym rozwiązaniem problemów UE jest przeprowadzenie głębokich reform strukturalnych - stwierdza Jens Weidmann.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Jens Weidmann, Szef banku centralnego Niemiec

*Szef banku centralnego Niemiec Jens Weidmann ostrzegł, że kryzys zadłużenia Europy może potrwać jeszcze dekadę, dodając, że jedynym rozwiązaniem problemów UE jest przeprowadzenie głębokich reform strukturalnych. *

Trwałym rozwiązaniem problemu zadłużenia w Europie nie jest poleganie na interwencjach Europejskiego Banku Centralnego, lecz głębokie reformy strukturalne - przekonuje szef Bundesbanku w wywiadzie udzielonym Wall Street Journal.

- _ Wychodzenie z kryzysu i radzenie sobie z jego skutkami pozostanie poważnym wyzwaniem jeszcze przez dekadę _ - powiedział Weidmann w rozmowie z nowojorskim dziennikiem finansowym. Jego opinia kontrastuje z oceną szefa Komisji Europejskiej, Jose Manuela Barroso, który powiedział ostatnio, że Europa ma już za sobą najtrudniejszą fazę kryzysu.

Wzrost gospodarczy w strefie euro powinien przyspieszyć w tym roku, co w dużej mierze jest pochodną poprawy globalnej koniunktury. Tym niemniej _ spokój, który obserwujemy obecnie (w strefie euro) może być zdradliwy _, jeśli skłoni on przywódców krajów unijnych do odłożenia reform - ostrzega Weidmann.

Błąd w myśleniu europejskich polityków polega na tym, że _ wszyscy pytają, co jeszcze może zrobić EBC, zamiast pytać, w jaki sposób ludzie odpowiedzialni za kreowanie polityki mogą pomóc _ w rozwiązywaniu problemów Europy - dodał szef Bundesbanku.

Weidmann udzielił wywiadu na kilka dni przed rozpoczęciem zaplanowanego na weekend wiosennego spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w którym uczestniczyć będą ministrowie finansów i prezesi banków centralnych z całego świata.

Szef Bundesbanku od miesięcy powtarza, że banki centralne znalazły się pod zbyt dużą presją polityków, którzy domagają się od nich stymulowania krajowych gospodarek poprzez _ ultraniskie stopy procentowe i inne bodźce _, czego przykładem są banki centralne Japonii i Węgier. To ostrzeżenie Weidmann ma zamiar powtórzyć podczas sesji MFW w Waszyngtonie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/84/219988.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/szef;bundesbanku;przestrzega;przed;ryzykiem;wojny;walutowej,72,0,1236808.html) *Rośnie ryzyko _ wojny walutowej _ * Ostatni kryzys finansowy oraz rosnący popyt na energię i surowce na szybko rosnących rynkach wschodzących skomplikował zadania banków centralnych.

- _ Przesłanie, które jest szczególnie ważne dla ministrów finansów, to to, że kuracja polityką monetarną, aplikowana przez polityków, leczy jedynie symptomy i niesie ryzyko oraz ma swoje skutki uboczne _ - wyjaśnia Weidmann na łamach _ WSJ _.

Ostrzeżenia szefa Bundesbanku wydają się szczególnie trafne w okresie, w którym globalna gospodarka jest wciąż w słabej kondycji, a banki centralne - np. USA i Japonii - starają się za wszelką cenę pobudzać gospodarkę swoich krajów - komentuje _ WSJ _.

Najwyżsi rangą eksperci EBC zdają się podzielać poglądy Weidmanna, a sam szef tej instytucji, Mario Draghi powiedział we wtorek do europejskich deputowanych: _ (EBC) nie może robić wszystkiego, dla wszystkich, w każdej chwili _.

Szef banku centralnego Niemiec przyznaje jednak, że trudno jest znaleźć rozwiązania polityczne, które połączą uwalnianie sił rynku, mające wymusić na rządach trudne reformy, z zabieganiem o ratowanie strefy euro. - _ Musimy jednak sprawić, że ludzie odpowiedzialni za rozwiązywanie problemów związanych z kryzysem będą nadal czuli presję. Czasem trzeba zobaczyć przed sobą przepaść, by zmusić się do działania _ - konkluduje Weidmann.

Czytaj więcej w Money.pl
Skup obligacji nielegalny? EBC bada sprawę Mario Draghi być gotowy do nieograniczonego nabywania obligacji państw strefy euro, ale pod warunkiem, że wystąpią one formalnie o pomoc i wdrożą nakazane przedsięwzięcia oszczędnościowe.
Prezes wielkiego banku rozważał dymisję Weidmann mówił o tym w ścisłym kręgu kierownictwa Bundesbanku, ale ostatecznie zrezygnował ze swego zamiaru pod naciskiem rządu kanclerz Angeli Merkel.
_ Euroobligacje są sprzeczne z traktatem UE _ Szef niemieckiego banku centralnego ostrzega przed sztuczkami, które coraz bardziej podważają zaufanie, którego wymaga przyszłość unii walutowej.
Tagi: kryzys ekonomiczny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz