Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef MFW: Mało realne by grecki kryzys się rozprzestrzenił

0
Podziel się:

- Nie ma powodu by inne kraje nie spłacały swoich długów.

Szef MFW: Mało realne by grecki kryzys się rozprzestrzenił
(Sebastian Derungs/CC/<br/>World Economic Forum)
bETRLKhx

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn (na zdjęciu) ocenił, że jest mało realne, by kryzys związany z zadłużeniem Grecji rozprzestrzenił się na inne kraje strefy euro mające wysoki dług publiczny.

W wywiadzie dla agencji Reutera, którego udzielił w stolicy Kenii - Nairobi, Strauss-Kahn odrzucił spekulacje rynków o tym, że inne kraje o wysokim długu publicznym, jak Portugalia, Hiszpania i Irlandia, mogłyby nie wywiązywać się z płatności. Ocenił takie pogłoski jako sianie paniki.

_ - Nikt nie wie, co zdarzy się jutro rano, lecz nie ma powodu do efektów ubocznych dla Portugalii czy Hiszpanii _ - powiedział szef MFW.

bETRLKhz

Jeśli chodzi o Grecję, to nie sądzi, by było potrzebne większe zaangażowanie funduszu, ponad obecny poziom zaoferowanej pomocy technicznej, którą Ateny przyjęły.

_ - Strefa euro chce uporać się sama z problemem i mogę to zrozumieć. Myślę, że są w stanie to zrobić. Jeśli coś więcej będzie potrzebne, to jesteśmy gotowi to zrobić, ale na razie myślę, że Europejczycy będą zdolni do uporania się z problemem _ - ocenił Strauss-Kahn.

Ateny muszą pożyczyć w tym roku 53 mld euro, w tym co najmniej 20 mld przed końcem maja, by spłacić obecne długi i pokryć olbrzymi deficyt budżetowy.

Kryzys zagroził wiarygodności euro, a pozostawienie Grecji samej mogłoby wyprowadzić rynki z równowagi, co mogłoby spowodować rozprzestrzenienie się problemów do innych krajów strefy euro - Hiszpanii i Portugalii - zauważa Reuters.

bETRLKhF

ZOBACZ TAKŻE:

bETRLKia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)