Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef NATO krytykuje Rosję. "To byłby historyczny błąd"

0
Podziel się:

Anders Fogh Rasmussen uważa, że Rosja dąży do odtworzenia strefy wpływów na obszarze dawnego Związku Radzieckiego.

Szef NATO krytykuje Rosję. "To byłby historyczny błąd"
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bECGIjLp

Rosja dąży do odtworzenia strefy wpływów na obszarze dawnego Związku Radzieckiego - ocenił sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że interwencja Rosji na wschodniej Ukrainie byłaby historycznym błędem.

_ - Słyszeliśmy publiczne oświadczenia ze strony Rosji, które interpretuję tak, że Rosja chce odtworzyć strefę wpływów na dawnym obszarze sowieckim. (...) I myślę, że o to właśnie chodzi: o próbę zastraszenia Ukrainy, o próbę kontrolowania, a przynajmniej wywierania wpływu na wydarzenia polityczne na Ukrainie i w dodatku o odtworzenie rosyjskiej strefy wpływu, która pokrywa terytorium dawnego obszaru sowieckiego _ - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Rasmussen powtórzył, że jest zaniepokojony koncentracją dużej liczby rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Według niego nadal nie ma sygnałów _ znaczącej redukcji _ tych wojsk. _ - Te rosyjskie siły zbrojne są w stanie wysokiej gotowości. To bardzo niepokojące _ - ocenił.

bECGIjLr

_ - Jeśli Rosja dokonałaby dalszej interwencji na Ukrainie, nie wahałbym się tego nazwać historycznym błędem. Doprowadziłoby to do dalszej międzynarodowej izolacji Rosji i miałoby dalekosiężne konsekwencje dla relacji miedzy Rosją a światem zachodnim. Byłby to błąd o wielkich strategicznych konsekwencjach _ - oświadczył. Zastrzegł, że Sojusz nie dyskutuje o _ opcjach militarnych _ i chce dyplomatycznego rozwiązania kryzysu.

Jeśli Rosja także szczerze chce politycznego rozwiązania, to - jak powiedział Rasmussen - pierwszym krokiem powinno być wycofanie sił znad granicy z Ukrainą.

Wcześniej w środę dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove mówił w wywiadzie dla agencji Reutera, że Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą siły wystarczające do przeprowadzenia inwazji. W jego ocenie Rosjanie potrzebują od trzech do pięciu dni, aby osiągnąć na Ukrainie swoje cele. Zdaniem Rasmussena generał Breedlove opisywał _ rzeczywistość na miejscu _.

Dziś w Brukseli odbyło się także posiedzenie komisji NATO-Gruzja. Rasmussen nazwał Gruzję _ kluczowym krajem aspirującym do członkostwa w NATO _. _ W pełni wspieramy aspiracje Gruzji oraz jej integralność terytorialną w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach _ - oświadczył szef Sojuszu. Podkreślił, że każde państwo w obszarze euroatlantyckim musi mieć _ prawo do dokonywania wyborów bez ingerencji z zewnątrz _.

bECGIjLx

Według Rasmussena na razie jest za wcześnie, by przesądzać, czy na wrześniowym szczycie w Walii Gruzja otrzyma plan na rzecz członkostwa w NATO (ang. MAP). W czerwcu na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu zapadnie decyzja, w jaki sposób NATO może wzmocnić współpracę z poszczególnymi krajami kandydującymi.

W kwietniu 2008 r. na szczycie NATO w Bukareszcie forsowana przez USA i Polskę propozycja objęcia Gruzji i Ukrainy planem działań na rzecz członkostwa upadła na skutek sprzeciwu Paryża i Berlina. Kilka miesięcy później doszło do wojny rosyjsko-gruzińskiej, po której zbuntowane regiony Gruzji - Osetia Południowa i Abchazja -ogłosiły niepodległość. Zdaniem komentatorów konflikt miał być ostrzeżeniem ze strony Moskwy pod adresem Zachodu przed próbami wciągnięcia Gruzji do NATO.

Czytaj więcej w Money.pl
Gruzja w NATO? Jest propozycja Według rozmówców rosyjskiej gazety ostateczna decyzja w tej sprawie zależeć będzie od finału kryzysu na Ukrainie.
McCain ostro krytykuje szefa NATO. Za co? -_ Wydaje się, że sekretarz generalny czuje się w obowiązku codziennie rano po przebudzeniu powiedzieć: nigdzie się nie zaangażujemy. Zastanawiam się gdzie się zaraził tą chorobą - _ powiedział McCain.
Zbliżenie Gruzji z UE może się nie udać W Brukseli słychać głosy zaniepokojenia, że po wyborach parlamentarnych w Gruzji mają miejsce przypadki wybiórczego posługiwania się wymiarem sprawiedliwości.
bECGIjLS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)