Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef WTO: Grecja nie zagraża strefie euro

0
Podziel się:

Pascal Lamy: Grecja stanowi jedynie 5 procent gospodarki europejskiej.

Szef WTO: Grecja nie zagraża strefie euro
(ec.europa.eu)

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu (WTO) Pascal Lamy ocenił, że trudności Grecji nie stwarzają zagrożenia dla samej strefy euro z powodu niewielkich rozmiarów gospodarczych tego kraju.

_ - Grecja stanowi jedynie 5 proc. gospodarki europejskiej _ - powiedział Lamy w wywiadzie dla radia France Info, pytany o ryzyko ewentualnego zagrożenia, jakie Grecja może stwarzać dla europejskiej unii monetarnej. _ Nie sądzę, aby to mogło przenieść się na całą gospodarkę europejską _ - oświadczył szef WTO.

Lamy ocenił również, że nie jest jeszcze za późno, by uratować Grecję przed bankructwem. _ To klasyczna historia małego kraju, który od dawna wydawał więcej niż zarabiał, ponieważ dostawał pożyczki bardzo nisko oprocentowane _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;pomoc;dla;grekow;musi;byc;warunkowa;sa;niewiarygodni,123,0,860539.html) Gomułka: Pomoc dla Greków musi być warunkowa. Są niewiarygodni
Narzekając na niewystarczającą dyscyplinę finansową, wymaganą w chwili przyjmowania Grecji do strefy euro, szef WTO ocenił, że Europa płaci teraz za _ lata pobłażliwości _ w stosunku do niektórych krajów.

Obecnie trwają negocjacje w sprawie kolejnego planu pomocy dla pogrążonego w kryzysie finansów publicznych kraju. Premier Grecji Jeorjos Papandreu oświadczył w piątek, że nowy plan ratunkowy - obiecany Grecji, jeśli przyjmie ona program oszczędnościowy - będzie podobnej wysokości co plan sprzed roku, którego wartość wyniosła 110 mld euro.

Informacje o możliwym nowym planie ratunkowym nie uspokoiła jednak inwestorów. Znaczna część z nich jest zdania, że mimo wszystko Grecji w dalszym ciągu zagraża bankructwo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t148582.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;prezydencja;w;kryzysie;eurolandu,64,0,860992.html) Polska prezydencja w kryzysie eurolandu Eksperci uważają, że choć jesteśmy poza strefą euro, podczas prezydencji Polska jako arbiter może włączyć się w rozwiązywanie problemu kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecy;maja;dostac;kolejne;110;mld;euro,124,0,860284.html) Grecy mają dostać kolejne 110 mld euro Na tyle ma opiewać nowy plan ratunkowy dla tego kraj, jeśli przyjęty zostanie program oszczędnościowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t148468.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;bedzie;musiala;sie;dokladac;do;ratowania;grecji,159,0,860063.html) Polska nie będzie musiała się dokładać do ratowania Grecji W nowym pakiecie pomocy nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z unijnego budżetu, w którym mieliśmy uczestniczyć. Van Rompuy: _ Wybrano formę pożyczek dwustronnych _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)