Notowania

Przejdź na
roaming w ue
01.07.2011 12:39

Tańsze dzwonienie wewnątrz Unii

Od dziś cena za minutę połączenia wykonywanego w roamingu nie może być wyższa niż 0,35 euro, a minuta połączenia odbieranego nie może przekroczyć 0,11 euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nokia)

*Od 1 lipca 2011 r. cena za minutę połączenia wykonywanego w roamingu w UE nie może być wyższa niż 0,35 euro, a minuta połączenia odbieranego nie może przekroczyć 0,11 euro. Operatorów telefonii komórkowej do obniżek zobowiązuje Komisja Europejska. *

Ostatnia obniżka cen usług telekomunikacyjnych w UE w roamingu miała miejsce rok temu. Od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca br. opłata za minutę połączenia wykonywanego nie mogła być wyższa niż 0,39 euro, a przychodzącego 0,15 euro. Cena SMS-a nie zmieniła się wtedy - było to maksymalnie 0,11 euro i tak zostanie.

Mniejsze są również opłaty hurtowe za transmisję danych (opłaty, którymi operatorzy obciążają się nawzajem) - megabajt pobieranych danych kosztuje maksymalnie 0,50 euro, a nie jak wcześniej 0,80 euro. Nie obowiązuje jednak limit cen detalicznych za usługi transmisji danych.

Roaming to mechanizm umożliwiający korzystanie z usług obcych sieci i jej punktów dostępowych, gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora lub dostawcy internetu, z którym podpisał umowę. Ceny w złotych obliczane są na podstawie referencyjnego kursu wymiany walut ogłaszanego przez Europejski Bank Centralny.
Operatorów telekomunikacyjnych do obniżek zobowiązuje Komisja Europejska. Ceny połączeń w roamingu zaczęły spadać cztery lata temu. KE wprowadziła od 30 sierpnia 2007 r. tzw. eurotaryfę - ceny ustalane przez operatorów nie mogły być wyższe niż 0,49 euro za minutę połączenia wykonanego i 0,24 euro za minutę połączenia odebranego. Komisja ustaliła też, że limity cen połączeń będą obniżane raz w roku.

W 2009 r. eurodeputowani zaaprobowali też propozycję KE o wprowadzeniu obowiązku sekundowego naliczania kosztów rozmów w roamingu. Wcześniej zdecydowana większość operatorów stosowała naliczanie minutowe. Operatorzy są obecnie zobowiązani do stosowania takiego naliczania od 31. sekundy rozmowy. To oznacza, że mogą obciążyć połączenie pięciosekundowe, tak jak 30-sekundowe.

W ubiegłym roku wprowadzony został też limit opłat za korzystanie z internetu w sieciach komórkowych podczas pobytu za granicą. Wynosi on 50 euro bez VAT (chyba, że abonent wystąpi o ustalenie innego limitu - wyższego lub niższego). Po wykorzystaniu przez klientów 80 proc. ustalonego wcześniej limitu operatorzy są zobowiązani do wysłania im wiadomości ostrzegawczej, a po przekroczeniu limitu muszą odciąć im dostęp do internetu, chyba że dany klient wyrazi chęć dalszego korzystania z sieci w bieżącym miesiącu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t34314.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-i-badania/internet-mobilny-nie-jedz-na-wakacje-offline-20690) Internet mobilny na wakacje. Ceny, zasięg i prędkości
Tegoroczna obniżka jest ostatnią z serii obniżek cen w ramach obowiązującego unijnego rozporządzenia w sprawie roamingu. Traci ono moc w czerwcu 2012 r.

Komisja Europejska ma ogłosić nową propozycję w sprawie roamingu w pierwszym tygodniu lipca. Projekt rozporządzenia był konsultowany publicznie od grudnia ub.roku do lutego. Po jego ogłoszeniu przez KE, dokument trafi do zatwierdzenia przez kraje UE i do Parlamentu Europejskiego.

30 czerwca 2010 r. Komisja opublikowała sprawozdanie, w którym stwierdziła, że obniżki cen doprowadziły wprawdzie do czasowego zmniejszenia opłat za roaming w okresie objętym regulacją, jednak istniejące przepisy nie rozwiązały podstawowego problemu, jakim jest brak konkurencji w zakresie usług roamingowych - ceny utrzymywały się na poziomie zbliżonym do wyznaczonych maksymalnych cen detalicznych.

_ - Nowe limity cenowe na jakiś czas ograniczą w nadchodzącym roku ceny detaliczne połączeń wychodzących i odbieranych podczas pobytu w innym kraju Unii. Musimy jednak zająć się problemami związanymi z roamingiem u ich podstaw przy pomocy długotrwałego podejścia strukturalnego. Komisja przedstawi zatem już niedługo nowe, kompleksowe wnioski dotyczące długoterminowych rozwiązań podstawowego problemu, jakim jest brak konkurencji na rynkach usług roamingowych _ - uważa wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t47427.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/60;groszy;za;minute;w;roamingu;do;2015;r;,22,0,859414.html) 60 groszy za minutę w roamingu do 2015 r.? Anna Streżyńska, prezes UKE proponuje Komisji Europejskiej, by maksymalna stawka za roaming nie była większa niż 0,60 zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t89830.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tansze;rozmowy;przez;komorke;max;0;35;euro;za;minute,37,0,844069.html) Tańsze rozmowy przez komórkę. Max. 0,35 euro za minutę Cena minuty połączenia odebranego to maksymalnie 0,11 euro.
Tagi: roaming w ue, roaming, wiadomości, telekomunikacja, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz