Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
20.09.2011 06:05

Trwają rozmowy na temat ratowania Grecji

Za wystawiane rachunki nie płacą szpitale. Los państwa decyduje się na telekonferencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mendhak/CC/Flickr)

Grecki resort finansów określił ją jako _ produktywną i treściwą _ wczorajszą telekonferencję przedstawicieli władz Grecji i jej międzynarodowych kredytodawców, tzw. trojki. Dziś wieczorem ma być ona kontynuowana. Tymczasem greckie szpitale nie płacą zagranicznym kontrahentom za dostarczane leki.

Grecja czeka na kolejną transzę pakietu ratunkowego, bez którego musiałaby zbankrutować._ - Doszło do produktywnej i treściwej dyskusji. Jutro rano ekipy ekspertów technicznych, znajdujących się już w Atenach, zajmą się dalszym szczegółowym omówieniem niektórych danych i telekonferencja zostanie powtórzona jutro o tej samej porze _ - poinformowało wczoraj późnym wieczorem greckie ministerstwo finansów.

W telekonferencji uczestniczyli: grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos i dwaj pracownicy jego resortu oraz szefowie misji Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego w Grecji.

Wcześniej grecki minister zapowiadał, że rozmowy będą dotyczyły _ porozumienia w sprawie kolejnych kroków, ram finansów publicznych i celów na lata 2011 i 2012 przy opracowywaniu wstępnego projektu budżetu _.

Na początku miesiąca inspektorzy trojki zawiesili wizytę w Atenach, niezadowoleni ze środków podjętych przez Grecję. Wskazali też, że grecka administracja musi usunąć _ techniczne _ problemy po swojej stronie.

Także wczoraj rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Amadeu Altafaj Tardio poinformował, że _ telekonferencja będzie dotyczyć między innymi tego, czy są wystarczające warunki do wznowienia misji i kiedy mogłoby to nastąpić _.

16 września na nieformalnym spotkaniu ministrów finansów UE we Wrocławiu ustalono, że decyzja o wypłacie szóstej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 8 mld euro zapadnie dopiero w październiku, a nie we wrześniu, jak wcześniej planowano.

Tymczasem rząd w Atenach ogłosił, że bez kolejnej transzy w wysokości 8 mld euro wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października.

Greckie szpitale już niewypłacalne

Szwajcarski koncern farmaceutyczny Roche wstrzymał dostawy leków, m.in. na raka, do niektórych państwowych szpitali w Grecji, które nie płacą faktur. Napisał o tym wczoraj _ The Wall Street Journal _.

Cytowany przez gazetę szef firmy Severin Schwan zaznaczył, że nie pozbawia to pacjentów dostępu do tych leków, ponieważ mogą udać się z receptą do aptek, które płacą i otrzymują dostawy. Schwan nie wykluczył podobnych działań w stosunku do Hiszpanii; zauważył, że z płatnościami zalegają też szpitale we Włoszech i Portugalii (kolejne kraje z zadłużonymi budżetami).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemiecki;minister;upadek;grecji;to;nie;koniec;swiata,52,0,909108.html) Kolejny przeciwnik Merkel. Przez Grecję W niemieckiej koalicji rządzącej nie ustaje spór o walkę z kryzysem w strefie euro. Wbrew kanclerz Angeli Merkel liberałowie dopuszczają plajtę Grecji, a minister transportu Peter Ramsauer ocenił, że wyjście Grecji z eurolandu nie byłoby końcem świata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;czuja;sie;szantazowani;i;upokorzeni,8,0,916488.html) Upokorzeni i szantażowani. Negocjują pomoc - _ Grecja nie powinna być kozłem ofiarnym kryzysu _- uważa grecki minister finansów Evangelos Wenizelos.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t154606.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gieldy;mocno;w;dol;w;calej;europie;grecja;straszy,106,0,916330.html) Giełdy mocno w dół w całej Europie. Grecja straszy Na zachodnioeuropejskich giełdach kiepskie nastroje. Indeksy spadają, a inwestorzy czekają na informacje, czy Grecja dostanie pomoc.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz