Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trybunał Sprawiedliwości wydał werdykt. Jego zlekceważenie oznaczać będzie potężne kary

31
Podziel się

Werdykt Trybunału Sprawiedliwości UE blokuje kontrowersyjną reformę Sądu Najwyższego wprowadzoną przez PiS. Jeśli polski rząd nie wypełni postanowienia TSUE Polskę czekają surowe kary, przy których te związane z wycinką Puszczy Białowieskiej zbledną.

Trybunał Sprawiedliwości wydał werdykt. Jego zlekceważenie oznaczać będzie potężne kary
(katarina_dzurekova/CC/Flickr.com)
bDKqFtEB

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, z którymi rozmawiał money.pl, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wstrzymał obowiązywanie ustaw o Sądzie Najwyższym. Takiego środka tymczasowego chciała bowiem również Komisja Europejska. Wyrok zapadł. Co jednak jeśli Polska go zlekceważy?

- Jeśli rząd się nie dostosuje, to można się spodziewać kar w wysokości 100 tys. euro dziennie. A może i więcej, bo to dla nas recydywa - tłumaczył na łamach money.plprof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego nawiązując do zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu wyroku.

bDKqFtED
Zobacz także: Zobacz również: Bruksela chroni Puszczę Białowieską:

Z kolei pytany przez RMF24 o tę sprawę jeden z unijnych prawników, twierdzi, że sankcje mogą być nawet Większe niż w przypadku Puszczy Białowieskiej ze względu na wagę sprawy, czyli systemowy problem dotyczący sądownictwa.

Tu nie ma widełek określających wysokość kar, to TSUE na wniosek KE sam określa ich wysokość - przypomina RMF24.

bDKqFtEJ

Dr Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nie wierzy, by rząd mógł nie dostosować się do postanowień TSUE. Na łamach money.pl stwierdza jednoznacznie: Wyroki sądów po prostu trzeba wykonywać, bez względu na grożące nam kary.

Tym czasem w piątkowym komunikacie MSZ stwierdza, że "postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE ma charakter prowizoryczny i zostało wydane bez zapoznania się ze stanowiskiem Polski. Nie jest ono ostatecznym rozstrzygnięciem w przedmiocie środków tymczasowych, które zostanie wydane dopiero po zapoznaniu się przez Trybunał z odpowiedzią PL na wniosek KE".

bDKqFtEK

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

bDKqFtFe
prawo
wiadomości
KOMENTARZE
(31)
SOCJAL DEMOKR...
2 lata temu
Proszę nie mówić ,że Polska zawiniła lecz RZĄD PiS-u,który kpi od 2015 roku z KONSTYTUCJI i Obywateli RP.
Edukacja a ni...
2 lata temu
Polak -katolik nie usłyszy o tym z RTVP ,RM i TRWAM !!!
Obserwator ży...
2 lata temu
21 zadecydujemy jak ma być w małych Ojczyznach ,bez ignorantów i Interesownych.
bDKqFtFf
Tak
2 lata temu
Zwolennicy wyjścia Polski UE jest bardzo niewielu, stanowią margines. Patrząc na poniższe forum, można by odnieść wrażenie, że to nieprawda. A to tylko pro-rosyjska akcja. Podobne grupy pojawiały się w USA przed wyborami, są aktywne w całej Europie. Rosja jest za mała i za słaba, by móc rozmawiać z Unią z pozycji siły. Ale jest silniejsza od każdego kraju europejskiego z osobna. Tak robi się wojnę hybrydową. Tańsza i bardzie akceptowana niż ta gorąca.
Szach
2 lata temu
Tak na marginesie nie ma znaczenia kto rządzi PZPR , PO , PiS Czy PKS TO jest jedna firma ze zmianą loga i podmiotu gospodarczego. Hollywood w oscarowym wydaniu ! Aktorów każdy zna
...
Następna strona