Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk liczy na kompromis w sprawie budżetu UE

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk ma nadzieję, że przywódcy Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie budżetu na lata 2014-2020, który nie będzie uderzał w biedniejsze kraje Wspólnoty.

Tusk liczy na kompromis w sprawie budżetu UE
(kprm.gov.pl)
bESuNqyd

Premier Donald Tusk ma nadzieję, że przywódcy Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie budżetu na lata 2014-2020, który nie będzie uderzał w biedniejsze kraje Wspólnoty.

Między innymi o unijnych finansach premier rozmawiał z szefem szwedzkiego rządu Fredrikiem Reinfeldtem, który przyjechał do Warszawy z roboczą wizytą.

Jeśli chodzi o ramy finansowe Unii Europejskiej na lata 2014-2020, to interesy Polski i Szwecji leżą na przeciwległych biegunach. Donald Tusk liczy jednak na porozumienie.

bESuNqyf

POSŁUCHAJ OPINII PREMIERA NA TEMAT UNIJNEGO BUDŻETU:

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt uważa, że budżet powinien uwzględniać aktualną sytuację gospodarczą krajów europejskich.

- _ Europa jest w poważnym kryzysie, dotyczy to wielu krajów. Dlatego trzeba zreformować sposób finansowania z tych środków, którymi Unia Europejska dysponuje. Uważamy, że polityka rolna jest nieefektywna, a polityka spójności skupia się za bardzo na bogatszych krajach zachodniej Europy zamiast na biedniejszych z grupy nowych członków _-wyjaśnia Reinfeldt.

Polska jest w grupie państw, które więcej dostają ze wspólnej kasy niż wpłacają. Dlatego z oczywistych względów, premier Szwecji, opowiada się za tym, by budżet był większy. Szwecja jest po drugiej stronie barykady, dlatego Reinfeldt uważa, że w czasach kryzysu trzeba oszczędzać i proponuje, razem z takimi państwami jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania, by budżet wynosił mniej niż 1 procent Dochodu Narodowego Brutto wszystkich krajów Unii. Szwedzi opowiadają się także za ograniczeniem wspólnej polityki rolnej.

bESuNqyl
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/partnerstwo;wschodnie;nie;ucierpi,5,0,814597.html) "Partnerstwo Wschodnie nie ucierpi" Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, że pomoc dla krajów Afryki Północnej nie będzie odbywała się kosztem Partnerstwa Wschodniego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t98287.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;gruzja;i;ukraina;zblizaja;sie;do;ue,167,0,841383.html) Tusk: Gruzja i Ukraina zbliżają się do UE Premier stwierdził, że dzięki Partnerstwu Wschodniemu, przed sześcioma poradzieckimi państwami otwiera się perspektywa integracji ze Wspólnotą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t92543.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/premier;szwecji;w;polsce;porozmawia;o;unii,190,0,840894.html) Premier Szwecji w Polsce porozmawia o Unii Budżet, strefa Schengen, polityka energetyczna to tylko niektóre z tematów rozmów Donalda Tuska z Fredrikiem Reinfeldtem.
bESuNqyG
kraj
wiadomości
KOMENTARZE
(0)