Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk z Cameronem o szczycie UE w Brukseli

0
Podziel się:

Główne tematy rozmów obu premierów, to wyniki niedawnego szczyt UE w Brukseli i współpraca dwustronna.

Tusk z Cameronem o szczycie UE w Brukseli
(kprm.gov.pl)

Polski premier rozmawiał dziś telefonicznie z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Główne tematy rozmów obu premierów, to wyniki niedawnego szczyt UE w Brukseli i współpraca dwustronna.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że rozmowa Donalda Tuska z Davidem Cameronem dotyczyła ustaleń szczytu UE w Brukseli oraz współpracy Polski i Wielkiej Brytanii, _ w obszarach które tradycyjnie łączę oba kraje, jak np. jednolity rynek _.

Grudniowy szczyt UE w Brukseli zakończył się zgodą na wzmocnienie dyscypliny eurolandu. Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe zasady mają być wdrożone umową międzyrządową _ 17 _ oraz państw spoza euro, dla których cele nie muszą być wiążące do czasu przyjęcia euro. Do zawarcia umowy wraz z krajami strefy euro wstępnie gotowość zgłosiło 9 państw spoza eurostrefy, w tym Polska - czyli wszystkie kraje Unii z wyjątkiem Wielkiej Brytanii.

Chodzi o stworzenie _ prawdziwej unii stabilności fiskalnej _ w strefie euro, której nadrzędnym celem jest wzmocnienie zarządzania służące dyscyplinowaniu budżetów państw euro, jak zakłada przyjęta deklaracja przywódców _ 17 _. Głównym elementem _ nowej umowy fiskalnej _ jest wzmocnienie dyscypliny poprzez wprowadzenie do konstytucji wszystkich państw euro tzw. złotej reguły fiskalnej, która zakłada, że roczny deficyt strukturalny nie przekracza 0,5 proc. nominalnego PKB.

Polska - dopóki nie wejdzie do euro - nie będzie mogła brać udziału w głosowaniu sankcji dla państw strefy euro.

Podpisanie umowy międzyrządowej krajów eurolandu i reszty chętnych spoza euro ma nastąpić do marca przyszłego roku. Wciąż wiele kwestii jest niewiadomych, m.in., jaka będzie dokładnie rola (jeśli w ogóle) Komisji Europejskiej w procesie zarządzania gospodarczego.

Na zmianę traktatu UE - co wymagało jednomyślności - nie zgodził się Londyn. Podczas przeciągających się na szczycie do godzin porannych negocjacji Londyn postawił Niemcom i Francji niemożliwe do spełnienia warunki: chciał prawa weta wobec unijnych przepisów dotyczących rynku usług finansowych, by chronić interesy londyńskiego City.

Czytaj więcej o polskich działaniach w UE
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t196923.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/debata;w;sejmie;o;przyszlosci;unii;tusk;poucza;pis,186,0,990650.html) Debata o przyszłości Unii. Tusk poucza PiS - _ W Polsce przyzwyczailiśmy się do waszych krzyków, szkoda, że robicie to w Unii _- mówił premier.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t90258.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;liczy;sie;z;fiaskiem;ratyfikacji;paktu;fiskalnego;ue,43,0,989483.html) Tusk liczy się z fiaskiem paktu fiskalnego UE Premier uważa, że jeśli umowa międzyrządowa zostanie zawarta przez polski rząd, to będzie musiała być głosowana przez parlament.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t101894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;przestrzegl;przed;podzialem;unii;europejskiej;na;dwa;kluby,54,0,907574.html) Tusk dyscyplinuje UE. "To pierwszorzędne" Zdaniem polskiego premiera Unia Europejska powinna być bardziej zdyscyplinowana i jednolita, jeśli chodzi o działania finansowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)