Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE chce zaostrzyć walkę z przestępstwami z użyciem broni palnej

0
Podziel się:

Ofiarą tego typu przestępstw pada rocznie w Unii Europejskiej ponad tysiąc osób.

UE chce zaostrzyć walkę z przestępstwami z użyciem broni palnej
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Ofiarą morderstw z użyciem broni palnej pada rocznie ponad tysiąc osób w Unii Europejskiej. Nie wiadomo też, co się dzieje z pół milionem sztuk tej broni, które zostały zgubione lub skradzione - tak wynika z informacji Komisji Europejskiej. Bruksela uznała więc, że konieczne jest zaostrzenie walki z tego typu przestępstwami. Dziś przedstawiła kilka propozycji, jak to zrobić.

Komisja Europejska od kilku lat próbuje przeciwdziałać zagrożeniom związanym z handlem i użyciem broni palnej. Różnice w regulacjach obowiązujących w poszczególnych krajach członkowskich są jednak wciąż bardzo duże. - _ To ułatwia zorganizowanym grupom przestępczym wykorzystywanie luk na legalnym rynku, by kupować broń i amunicję. Konieczne są więc działania Unii Europejskiej w tej sprawie _ - powiedziała unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Wśród dzisiejszych propozycji pojawiło się między innymi ustalenie na poziomie unijnym kar za nielegalną produkcję, handel i nielegalne posiadanie broni palnej. Według Komisji, należałoby także ograniczyć dostęp cywilów do najbardziej niebezpiecznych modeli.

Bruksela zapowiedziała ponadto, że planuje przyjrzeć się procedurom udzielania licencji na broń oraz sprzedaży broni i amunicji przez internet. Z najnowszych badań Eurobarometru wynika, że za bardziej rygorystycznymi przepisami związanymi z posiadaniem i handlem bronią opowiada się 55% Europejczyków. Sześć na dziesięć osób uważa, że poziom przestępczości z użyciem broni w ciągu najbliższych pięciu lat wzrośnie.

Czytaj więcej w Money.pl
Wzrost gospodarczy w UE mógłby być wyższy Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu między UE a USA będą się toczyć jeszcze w 2015 r., czyli przeciągną się do powołania nowego składu Komisji Europejskiej - przyznają źródła unijne.
Sprawdź, czego Unia domaga się od Ukrainy Szefowie dyplomacji państw UE naciskają na władze Ukrainy, by przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Unią rozwiązały sprawę byłej premier Julię Tymoszenko.
Co z unijnym budżetem? Dziś w parlamencie Głosując w sprawie przyszłorocznego budżetu posłowie nie zgodzą się na cięcia proponowane przez państwa członkowskie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)