Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korea południowa
23.05.2009 13:15

UE i Korea Płd. chcą wspólnego handlu

Korea Południowa i UE chcą szybko porozumieć się w sprawie wolnego handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Korea Południowa i Unia Europejska zadeklarowały w sobotę w Seulu wolę szybkiego zawarcia porozumienia o wolnym handlu i wezwały Koreę Północną do wznowienia negocjacji na temat rozbrojenia nuklearnego.

W rozmowach uczestniczyli prezydent Korei Południowej Li Miung Bak, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz prezydent Czech Vaclav Klaus.

Po spotkaniu wyrazili oni _ zadowolenie _, że doszło do postępów w kwestii porozumienia o wolnym handlu oraz stworzenia fundamentów porozumienia o poprawie stosunków politycznych i gospodarczych. Wyrazili też _ nadzieję, że będą one mogły zostać zawarte szybko _ - napisano w komunikacie.

Negocjacje ws. porozumienia o wolnym handlu rozpoczęły się 2 lata temu. W marcu tego roku utknęły z powodu różnicy zdań w dwóch kwestiach: ceł oraz zasad określania pochodzenia towaru.

UE była w zeszłym roku drugim co do wielkości partnerem handlowym Korei Płd. po Chinach - wartość wymiany wyniosła ponad 90 mld dol. Unia jest także największym inwestorem zagranicznym w Korei Płd. - pod koniec 2007 r. wysokość unijnych inwestycji wynosiła 43,3 mld dol.

Na zdjęciu: Lee Myung-bak, prezydent Korei Południowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: korea południowa, ue, unia, wolny handel, porozumienie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz