Notowania

japonia
28.03.2011 18:53

UE przekaże Japonii 15 mln euro wsparcia

10 milionów przekaże Komisja Europejska, a 5 poszczególne kraje Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Komisja Europejska przyzna 10 mln euro pomocy finansowej Japonii, dodatkowe 5 mln euro zaoferowały dotychczas poszczególne kraje UE - poinformowała w poniedziałek komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. Pieniądze trafią do japońskiego Czerwonego Krzyża.

Unijna komisarz od piątku do niedzieli przebywała z wizytą w Tokio. W ramach skoordynowanej pomocy Unii w piątek przekazała 70 ton przedmiotów pierwszej potrzeby, takich jak koce, materace i śpiwory, pochodzących z różnych krajów UE. Georgiewa zapowiedziała w poniedziałek także pomoc finansową: 10 mln euro z budżetu UE. Dodatkowo 5 mln euro zadeklarowały poszczególne kraje członkowskie - dodała komisarz.

- _ Decyzja w sprawie pomocy będzie formalnie przyjęta w najbliższych dniach. Ta pomoc będzie rozdzielana poprzez japoński Czerwony Krzyż. W weekend komisarz rozmawiała z tą organizacją na temat tego, na co pieniądze zostaną przeznaczone. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, ale pieniądze mogą być wydane na zaopatrzenie w wodę lub inne potrzeby _ - powiedział rzecznik Georgiewej, Raphael Brigandi.

Wcześniej Georgiewa podkreśliła, że Japończycy najbardziej potrzebują wyposażenia schronisk oraz wody. - _ W Japonii jest 19 tysięcy schronisk, gdzie mieszkają ludzie, którzy stracili domy podczas tsunami albo musieli opuścić swe domy w promieniu 20 km wokół elektrowni Fukushima _ - poinformowała komisarz. W schroniskach tych mieszka 250 tysięcy ludzi.

Komisarz poinformowała, że Unia skupi się na pomocy związanej z zaopatrzeniem schronisk w koce, śpiwory oraz wodę pitną, a także w dozymetry, czyli przyrządy do pomiaru otrzymanej dawki promieniowania. Georgiewa zaznaczyła, że mieszczące się w normie pomiary uspokajają Japończyków ewakuowanych z powodu promieniowania.

Georgiewa zapowiedziała też dalszą pomoc humanitarną w ramach unijnego mechanizmu skoordynowanej pomocy MIC.

Jak poinformował rzecznik Brigandi, w czasie weekendu w Japonii wylądował francuski samolot wiozący 50 ton wody, 40 ton żywności i odzież chroniącą przed promieniowaniem oraz przyrządy do pomiaru promieniowania. - _ W poniedziałek lub wtorek wyląduje brytyjski samolot z 90 tonami wody. Inny samolot z Frankfurtu szykuje transport ok. 30 tysięcy koców _ - powiedział Brigandi.

Od 18 marca grupa 10 unijnych ekspertów do spraw transportu, zaopatrzenia i kwestii radiologicznych przebywa w Japonii. Koordynują oni m.in. rozprowadzanie unijnej pomocy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t136071.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;znaleziono;pluton;z;pretow;paliwowych,148,0,802196.html) Fukushima: Znaleziono pluton z prętów paliwowych Woda w okolicy reaktora jest skażona. Ekolodzy domagają się powiększenia strefy ewakuacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t134889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czarnobyl;jest;wazniejszy;od;fukushimy,119,0,801911.html) "Czarnobyl jest ważniejszy od Fukushimy" Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego Polska rozważając budowę elektrowni jądrowej musi brać pod uwagę przede wszystkim doświadczenia z Czarnobyla.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t129548.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonczycy;krytykuja;rzad;i;popieraja;premiera,241,0,801521.html) Japończycy krytykują rząd i popierają premiera Po trzęsieniu ziemi i tsunami które nawiedziły Japonię poparcie dla Naoto Kana wzrosło o 8,4 pkt procentowego.
Tagi: japonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz