Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UE uzna kwalifikacje polskich pielęgniarek?

0
Podziel się

Unijnym komisarz ds. zdrowia John Dali, zadeklarował na spotkaniu z minister Kopacz wznowienie rozmów o uznaniu kwalifikacji pielęgniarek. Obecnie muszą one dokształcać się na studiach pomostowych.

UE uzna kwalifikacje polskich pielęgniarek?
(kprm.gov.pl)
bEgnKKvF

Minister zdrowia Ewa Kopacz po spotkaniu w Krynicy z unijnym komisarzem ds. zdrowia Johnem Dalim poinformowała, że będzie on rekomendował uznanie kwalifikacji polskich pielęgniarek w UE.

Jak powiedziała dziennikarzom Kopacz, Dali zadeklarował powrót do rozmów dotyczących uznania kwalifikacji pielęgniarek. Obecnie muszą one dokształcać się na studiach pomostowych.

- _ Jest polska prezydencja, dyrektywa o uznawaniu kwalifikacji ma być nowelizowana, w związku z tym zaczęliśmy ten temat. Został on przyjęty przez pana komisarza z wielkim zrozumieniem _ - podkreśliła Kopacz. Dodała, że Dali zapewnił, iż będzie rekomendował polską propozycję komisarzowi ds. gospodarki, który jest odpowiedzialny za nowelę dyrektywy.

bEgnKKvH

Jak mówiła Kopacz, chodzi o to, by kwalifikacje pielęgniarek, które skończyły licea medyczne i posiadają pięcioletnie doświadczenie zawodowe, były uznawane w krajach UE. - _ Byłby to sukces polskiej prezydencji _ - podkreśliła.

Zobacz wywiad z Ewą Kopacz:

bEgnKKvN

Z danych MZ wynika, że około 18 tys. pielęgniarek i położnych korzysta obecnie z finansowania studiów pomostowych ze środków Unii Europejskiej. Celem studiów jest uzupełnienie liczby przedmiotów zawodowych wymaganych przy podejmowaniu pracy w krajach UE oraz podniesienie kwalifikacji.

Studia będą prowadzone do roku akademickiego 2012/2013. Do tego czasu powinno je ukończyć 24 tys. pielęgniarek i położnych. Decyzją Komisji Europejskiej z listopada 2009 r. kształcenie pomostowe pielęgniarek zostało skrócone do dwóch semestrów kształcenia zawodowego dla absolwentów liceów medycznych.

W Polsce jest ponad 300 tys. pielęgniarek, ale tylko 160-180 tys. czynnie uprawia ten zawód.

Inne wiadomości o pielęgniarkach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t135758.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/niech;pielegniarki;same;sie;dogadaja,36,0,797732.html) "Niech pielęgniarki same się dogadają" Minister Kopacz zaproponowała spotkanie wszystkich sióstr, także zwolenniczek kontraktów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t134722.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arlukowicz;szkolne;pielegniarki;od;wrzesnia,14,0,862990.html) Arłukowicz: Szkolne pielęgniarki od września Trwają intensywne prace nad projektem, który ma przywrócić opiekę pielęgniarską w polskich szkołach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t136131.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pielegniarki;wychodza;z;sejmu;koniec;protestu,3,0,800771.html) Pielęgniarki wychodzą z Sejmu. Koniec protestu Dziewięć przedstawicielek OZZPiP od dziewięciu dni okupowało sejmową galerię.
bEgnKKwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)