Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ujednolicą wiek emerytalny w strefie euro?

0
Podziel się:

Angela Merkel chce, by we wszystkich krajach posługujących się wspólną walutą pracowano tak samo długo.

Ujednolicą wiek emerytalny w strefie euro?
(PAP/EPA)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel opowiedziała się za harmonizacją wieku emerytalnego oraz regulacji dotyczących urlopów w krajach strefy euro. Zdaniem Merkel powinno to być jedną z konsekwencji obecnego kryzysu wspólnej waluty i ratowania zadłużonych krajów.

_ - Nie chodzi tylko o to, by nie zaciągać długów. Chodzi też o to, by w krajach takich, jak Grecja Hiszpania, Portugalia nie przechodzono na emeryturę wcześniej niż w Niemczech, ale aby wszyscy starali się tak samo - to jest ważne _ - powiedziała Merkel na spotkaniu swej partii CDU w Meschede w Nadrenii Północnej-Westfalii. Wypowiedź niemieckiej kanclerz cytuje agencja dpa.

_ - Nie może być tak, że mamy wspólną walutę, ale jeden dostaje całkiem dużo urlopu, a drugi całkiem niewiele. Na dłuższą metę to do siebie nie pasuje _ - dodała Merkel.

Nie po raz pierwszy rząd w Berlinie apeluje o dopasowanie systemów emerytalnych w krajach strefy euro. Postulat taki znalazł się w zaproponowanym przez Merkel na początku roku pakcie konkurencyjności, zakładającym wzmocnienie koordynacji polityk gospodarczych w strefie wspólnej waluty europejskiej. Został jednak sceptycznie przyjęty przez pozostałe kraje, szczególnie te, gdzie wiek emerytalny jest niższy niż w Niemczech.

Gdy w zeszłym roku we Francji podniesiono wiek emerytalny do 62 lat, przez kraj przetoczyły się wielomilionowe demonstracje. W Niemczech tymczasem trwa obecnie reforma wieku emerytalnego, zakładająca stopniowe jego podwyższenie z 65 do 67 lat. Reformie również towarzyszyły duże kontrowersje i protesty związków zawodowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t89171.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/chcesz;godnej;emerytury;zadbaj;o;nia;sam,52,0,803892.html) Chcesz godnej emerytury. Zadbaj o nią sam Własne, prywatne zabezpieczenie jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego standardu życia - podkreślają eksperci DB Research.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t78304.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/emerytalna;rewolucja;w;hiszpanii;potrwa;15;lat,17,0,745745.html) Emerytalna rewolucja w Hiszpanii potrwa 15 lat Premier Jose Zapatero oznajmił, że wydłużanie wieku emerytalnego do 67 lat ruszy za dwa lata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t112579.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;stanie;przez;strajk;przyczyna;reforma;emerytur,83,0,690515.html) Francja stanie przez strajk? Przyczyną reforma emerytur Dziś wieczorem rozpoczynają się akcje protestacyjne.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)