Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina bliżej UE? Sprawdź, czego chce Unia Europejska

0
Podziel się:

Szefowie dyplomacji państw UE naciskają na władze Ukrainy, by przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Unią rozwiązały sprawę byłej premier Julię Tymoszenko.

Ukraina bliżej UE? Sprawdź, czego chce Unia Europejska
(ec.europa.eu)

Szefowie dyplomacji państw UE naciskają na władze Ukrainy, by przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Unią rozwiązały sprawę byłej premier Julię Tymoszenko. - _ Dla kilku państw ma to symboliczny charakter _ - przyznał szef MSZ Radosław Sikorski.

Przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego pod koniec listopada w Wilnie, w tym do podpisania podczas tego spotkania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, są jednym z tematów poniedziałkowej narady ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu.

Przed rozpoczęciem spotkania Sikorski ocenił, że Ukraina zrobiła _ znaczący postęp _ w spełnianiu postawionych przez UE warunków podpisania umowy, m.in. w dziedzinie reformy prokuratury, sądownictwa i ordynacji wyborczej. _ - Jesteśmy dosłownie na finiszu _ - powiedział Sikorski polskim dziennikarzom.

Zwrócił uwagę, że przed szczytem Partnerstwa Wschodniego odbędzie się jeszcze jedno spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE, 18 listopada. _ - Ono będzie kluczowe _ - dodał szef MSZ.

Dopytywany o sprawę przebywającej w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, której uwolnienia żąda UE, Sikorski odparł: _ - Wszyscy wiemy, jakie są parametry tej sprawy i że dla kilku państw członkowskich ona ma charakter symboliczny _.

Potwierdził to szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. - _ Ta sprawa ma wielkie symboliczne znaczenie. I oczekujemy, że zostanie rozwiązana przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej _ - powiedział dziennikarzom. Ostrzegł, że nie pozostało na to wiele czasu. _ Działania 'last-minute' nie mają wiele sensu i byłyby niezmiernie ryzykowne _ - podkreślił Westerwelle.

Szef dyplomacji Szwecji Carl Bildt przestrzegł z kolei władze Ukrainy, by nie próbowały obejść warunku dotyczącego rozwiązania sprawy byłej premier.

Bildt powiedział dziennikarzom, że nawet jeśli władze w Kijowie zgodzą się na wyjazd Tymoszenko na leczenie do Niemiec, to ważne będzie to, co wydarzy się potem. _ - Jeśli (ukraińskie władze - PAP) zażądają powrotu Tymoszenko do więzienia na Ukrainę, byłoby to obejście warunków, a nie rozwiązanie tej sprawy _ - powiedział szwedzki minister.

Zdaniem Bildta _ jest oczywiste, że Ukraina jeszcze nie wypełniła warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej _, co pokazał przedstawiony w zeszłym tygodniu krytyczny raport wysłanników Parlamentu Europejskiego na Ukrainę byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa PE Pata Coxa.

_ - Nie pozostało już wiele czasu. Moim zdaniem, decyzja powinna zapaść już dawno. Teoretycznie mamy jeszcze trochę czasu do końca listopada _ - dodał Bildt. Według niego kluczowe znaczenie dla decyzji UE będzie mieć ostateczny raport z misji Kwaśniewskiego i Coxa.

Tymoszenko została skazana na siedem lat pozbawienia wolności za naruszenia proceduralne, do których doszło, gdy jej rząd podpisywał kontrakty gazowe z Rosją w 2009 roku. UE oceniła, że wyrok ten świadczy o wybiórczym stosowaniu prawa przez władze Ukrainy wobec przeciwników politycznych.

Wysłannicy PE zwrócili się do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o _ częściowe ułaskawienie _ Tymoszenko, by mogła udać się na leczenie do Niemiec; była premier cierpi na przewlekłe schorzenie kręgosłupa. W czwartek prezydent Janukowycz zadeklarował, że podpisze ustawę umożliwiającą leczenie Tymoszenko za granicą, jeśli taki dokument zostanie przyjęty w parlamencie. Nie oznaczałoby to jednak ułaskawienia opozycyjnej polityk.

Bezpośrednio po zakończeniu spotkania szefów dyplomacji w Luksemburgu ministrowie Sikorski i Bildt udają się razem do trzech krajów Partnerstwa Wschodniego: Mołdawii, na Ukrainę i do Gruzji.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)