Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE? Te drzwi zostają otwarte

0
Podziel się:

To dlatego Ukraina nie zdecydowała się na stowarzyszenie z Unią. Zobacz, jak wydarzenie to komentują najważniejsze, europejskie media.

Ukraina w UE? Te drzwi zostają otwarte
(EPA/SERGEY DOLZHENKO)

- _ Kij Kremla i zwiędła marchewka Unii _ - przed takim wyborem stała według włoskiej prasy Ukraina, która postanowiła wstrzymać przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Światowa prasa rozpisuje się o decyzji ukraińskiego rządu, a ministrowie krajów członkowskich zapewniają: drzwi do UE pozostają dla Ukrainy otwarte.

aktualizacja: 11:05

Według włoskich gazet decyzja Kijowa to klęska unijnej polityki zagranicznej. Publicysta _ Corriere della Sera _ w komentarzu opublikowanym dziś napisał: _ Brutalny szantaż Putina wygrał, godność Europy przegrała _. Była to jego zdaniem największa batalia geopolityczna na Starym Kontynencie od zakończenia zimnej wojny.

Według komentatora wybór dokonany przez Ukrainę jest _ pragmatyczny _; Ukraina nie zniosłaby ciężaru wrogości ze strony Rosji, bo Europa nie zrekompensowałaby jej strat poniesionych, gdyby związała się z Unią Europejską.

Dlatego zdaniem publicysty _ oportunizm _ ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza nie powinien dziwić. Przypomina, że gdy trwały negocjacje z UE, Moskwa coraz bardziej ograniczała import z Ukrainą i izolowała ją gospodarczo.

_ Corriere della Sera _ zwraca uwagę na to, że o tej niesłychanej twardości Putina należy pamiętać, gdy w najbliższych dniach złoży wizytę we Włoszech i w Watykanie. _ Należy też uronić łzę nad nieudolnością po raz kolejny podzielonej Europy _ - dodaje autor.

W ocenie włoskiej gazety Bruksela podjęła delikatną operację prowadzenia rozmów z Kijowem, nie robiąc wcześniej koniecznych rachunków.

Misja _ została powierzona Polakom i przedstawicielom krajów bałtyckich, czyli zagorzałym zwolennikom umowy stowarzyszeniowej, podczas gdy w Berlinie, Paryżu i w Rzymie, za fasadowym poparciem pytano: +kto jutro zapłaci ukraińskie faktury?+ _ - pisze mediolański dziennik.

_ La Stampa _ ocenia, że w przypadku fiaska UE w sprawie Ukrainy najłatwiej byłoby obarczyć odpowiedzialnością szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, krytykowaną za brak doświadczenia i uporu. Lecz zdaniem autora komentarza przyczyn porażek wspólnej polityki zagranicznej Unii należy szukać w samym jej projekcie. W tym kontekście przypomina opinię ministra z Belgii: _ Kiedy wysyłamy na negocjacje Ashton zamiast całej rady ministrów spraw zagranicznych, rezultat jest taki sam, ale za to wydajemy mniej pieniędzy _.

_ Kiedy mowa jest o wspólnej dyplomacji, żadna stolica nie jest naprawdę gotowa do podjęcia wysiłku razem z Unią. Kraje członkowskie wolą mieć piłkę na swojej części boiska _ - stwierdza turyńska gazeta, według której służba dyplomatyczna Ashton to tylko _ listek figowy _.

Tak wczoraj demonstrowano na ulicach Kijowa:

  • fot: EPA
  • fot: EPA
  • fot: EPA
  • fot: EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif height=13 ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/kliczko-walczy-o-ukraine-w-unii-europejskiej-g645009.html)

Dowodzi tego, dodaje, także brak aktywnej unijnej polityki wobec Syrii i innych kryzysów._ - My mamy wielkie i słuszne zasady, inni grają bezlitośnie, bo mają precyzyjny mandat _ - ocenia włoski komentator.

W jego przekonaniu jeśli Ukraina rzeczywiście nie wejdzie w europejską orbitę, to Unia _ może dać sobie spokój z polityką zagraniczną _, a przeznaczony na jej cele bogaty budżet powinna oddać na rzecz walki z bezrobociem młodzieży.

_ - Europa działa wtedy, kiedy chce. Jeżeli nie ma na to ochoty, winę ponoszą za to przede wszystkim mało ambitne kraje, pozbawione wizji, egoistycznie nastawione i krótkowzroczne _ - podkreśla włoski dziennik. Przypomina, że takich przypadków, jak fiasko UE wobec Kijowa, jest _ do wyboru, do koloru _.

"Ukraina wybrała Rosję"

Tak brzmią komentarze w belgijskiej prasie do wczorajszej decyzji władz w Kijowie. Zdecydowały one, że wstrzymują przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Podpisy miały być złożone w przyszłym tygodniu, na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Prasa w Belgii komentuje, że to Partnerstwo jest już martwe.

Najwięcej miejsca Ukrainie poświęca gazeta _ Le Soir . Autor artykułu pisze o szalonym czwartku i pogrzebanych szansach na podpisanie umowy stowarzyszeniowej. - _ Kilka dni temu Ukraina przegrała z Francją kwalifikację do piłkarskich Mistrzostw Świata, teraz przegrała szanse na zbliżenie z Unią _- czytamy w dzienniku _ Le Soir _. _

_ - Ukraina odwróciła się od Europy _ - to krótki komentarz w gazecie _ La Libre Belgique _. _ - Ukraina wybrała bliższe relacje z Rosją i umowa stowarzyszeniowa będzie musiała poczekać na lepsze czasy _ - tak z kolei brzmi komentarz w dzienniku De Standaard.

W związku z wycofaniem się Ukrainy, dziennikarz _ Le Soir _ zastanawia się nad przyszłością Partnerstwa Wschodniego, które miało zbliżyć do Unii kraje zza wschodniej granicy i w którym Ukraina była kluczowym państwem. _ Partnerstwo Wschodnie jest w stanie śmierci klinicznej _ - czytamy w _ Le Soir _. Jej dziennikarz przytacza opinie o walce Unii Europejskiej z Rosją o wpływy w tym regionie i o brutalnej presji, głównie gospodarczej, którą Moskwa wywierała na Kijów. _ - To była walka o przyszłość Europy, a Rosja przysięgła sobie, że jej nie przegra _ - czytamy w _ Le Soir _.

Drzwi do Europy otwarte

O tym, że drzwi do Unii Europejskiej pozostają dla Ukrainy otwarte, zapewnia jednak belgijski minister spraw zagranicznych, Carl Bildt. - _ Nigdy nie zamkniemy drzwi przed Ukrainą, ale to ona musi zdecydować, czy przez nie przejdzie _ - mówił podczas debaty w waszyngtońskim Brookings Institution.

Wskazując na _ lawinę gróźb _ i _ brutalną grę _ ze strony Rosji, przyznał, że nie jest zaskoczony decyzją rządu w Kijowie, który ogłosił w czwartek, że zawiesza przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie w Wilnie w przyszłym tygodniu.

Bildt powiedział, że trudno mu sobie wyobrazić, by Ukraina - jeśli nie podpisze umowy z UE - zdecydowała się na wejście do unii celnej, jaką Rosją tworzy z Białorusią i Kazachstanem. _ Ukraina nie idzie na zachód, nie idzie na wschód, ale myślę, że może iść na dno, biorąc pod uwagę stan jej gospodarki _ - powiedział dopytywany o kierunek, jaki po szczycie w Wilnie obierze Ukraina.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m87189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/burza;po;decyzji;ukrainy;ostre;komentarze;w;prasie,139,0,1426315.html) *Burza po decyzji Ukrainy. Ostre komentarze * Ukraina chce się targować z Unią Europejską i Rosją - tak decyzje władz w Kijowie o wstrzymaniu przygotowań do integracji z Unią Europejską komentują rosyjscy eksperci. Zdaniem Bildta niepodpisanie umowy z UE będzie mieć dla ukraińskiej gospodarki w długiej perspektywie dla _ negatywne konsekwencje _. _ Ukraina desperacko potrzebuje FTA, czyli umowy o wolnym handlu z UE , bo ta umowa oznacza dostęp do rynku, pieniądze i modernizację. Ale w ostatecznym rozrachunku to od Ukrainy zależy, którą drogą pójdzie _ - powiedział. Podkreślił, że oferta UE jest _ bardzo hojna _, nawet hojniejsza niż otrzymały inne kraje.

Bildt dodał, że oczekuje w najbliższych tygodniach i miesiącach _ bardzo interesującej debaty _ wewnętrznej na Ukrainie. Wielu Ukraińców jest bowiem niezadowolonych z rozwoju sytuacji. _ - Już teraz są tytuły takie jak Czarny czwartek - _powiedział. Taki tytuł, po ogłoszeniu decyzji rządu w Kijowie nosił artykuł, jaki ukazał się w czwartek Ukraińskiej Prawdzie.

Także ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf, który wziął udział w debacie w Brookings Institution nie krył rozczarowania rozwojem sytuacji w Kijowie. _ - Prezydent Wiktor Janukowicz i w mniejszym stopniu Ukraina, zachowują się jak ładna dziewczyna, która chce przyciągnąć uwagę dwóch adoratorów _ - powiedział. Wyraził przekonanie, że ostatecznie Ukraina wybierze jednak _ europejski kurs _ bo oferta Unii Europejskiej jest długoterminowo znacznie atrakcyjniejsza niż rosyjska.

Schnepf podkreślił, że dla Polski podpisanie umowy stowarzyszeniowej przez Ukrainę jest tak ważne, gdyż liczymy, że _ to wymusiłoby też na innych krajach w regionie modernizację w zgodzie z europejskimi standardami _. Wyraził przekonanie, że być może za mało wysiłku zostało włożone w przekonanie Rosji, że Partnerstwo Wschodnie to projekt _ przyjazny _. Również on podkreślił, że drzwi UE dla Ukrainy _ muszą pozostać otwarte _.

Umowa stowarzyszeniowa oraz umowa o wolnym handlu między UE a Ukrainą miała zostać podpisana 29 listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod warunkiem spełnienia przez Kijów postawionych przez UE warunków. W czwartek rząd ukraiński ogłosił jednak rozporządzenie o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy. Jak tłumaczył wicepremier Jurij Bojko, rząd w Kijowie podjął tę decyzję, bo chce uporać się z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją oraz dlatego, że UE nie zaproponowała żadnego zadośćuczynienia za wynikające z tego straty.

Szwecja i Polska były inicjatorami zainaugurowanej w 2009 roku unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego dla wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)