Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. Bruksela bez nowego planu pomocy?

0
Podziel się:

Brukseli nieoficjalnie przyznaje, że szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton nie przywiozła z Ukrainy żadnych nowych propozycji gospodarczych.

Ukraina w Unii Europejskiej. Bruksela bez nowego planu pomocy?
(PAP/EPA)

Nie ma nowej unijnej oferty finansowej dla Ukrainy. Wbrew doniesieniom prasowym z ostatnich dni Bruksela nie przygotowuje żadnego, natychmiastowego planu wsparcia, nie ma też konkretnych rozmów Europejczyków z Amerykanami na ten temat - podaje Polskie Radio.

Dyplomaci i urzędnicy w Brukseli przyznają w nieoficjalnych rozmowach, że szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która poleciała do Kijowa na rozmowy z władzami i opozycją, nie przywiozła żadnych nowych propozycji gospodarczych. Wspólnota podtrzymuje zatem dotychczasową ofertę - prawie miliard euro w ramach stowarzyszenia i wolny handel oraz pomoc we wdrażaniu reform, które są warunkiem udzielenia pożyczki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Wprawdzie wcześniej można było usłyszeć, że Unia Europejska prowadzi konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie pomocy gospodarczej, ale niewiele z nich wynika. Na razie Bruksela i Waszyngton są gotowe rozmawiać jedynie z MFW o złagodzeniu warunków spłaty wcześniejszej pożyczki.

Za dwa tygodnie mija kolejny termin, a pogrążona w kryzysie Ukraina nie ma pieniędzy. Możliwa jest też pomoc w negocjacjach o kolejnym pakiecie finansowym z MFW, ale to Unia oferowała już wcześniej. Także wcześniej proponowała niskooprocentowane pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Odbudowy i Rozwoju. Korzyści wynikające z takiej pomocy są rozpisane na lata, nie ma więc mowy o natychmiastowym wsparciu finansowym dla Ukrainy, co sugerowano w ostatnich dniach.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)