Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. Opozycja rozmawia dziś w Brukseli

0
Podziel się:

Ukraińscy opozycjoniści nie mają wątpliwości, że ich kraj musi kontynuować próby zbliżenia z Unią.

Unijny komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele
Unijny komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele (PAP/EPA)

Unijny komisarz do spraw rozszerzenia Stefan Fuele spotka się dziś w Brukseli z przedstawicielami ukraińskiej opozycji. Głównym tematem rozmów będzie umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unii Europejskiej. Obie strony liczą, że uda się ją podpisać na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Ukraińscy opozycjoniści nie mają wątpliwości, że ich kraj musi kontynuować próby zbliżenia z UE.

- _ Podpisanie umowy stowarzyszeniowej w Wilnie jest naszym priorytetem i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by było to możliwe _ - zapewnia Witalij Kliczko.

Arsenij Jaceniuk oczekuje, że Bruksela stanie w obronie Kijowa w sporze z Moskwą. Kreml grozi Ukrainie wojną handlową, jeśli ta zdecyduje się na bliższą współpracę z Europą.

- _ Rosja chce zbudować nowy Mur Berliński, tym razem na granicy unijno-ukraińskiej. Wspólnota musi więc wspierać Ukrainę, by nie przegrać tej geopolitycznej gry _- mówi Jaceniuk.

Aby mimo gróźb Moskwy, do podpisania umowy stowarzyszeniowej mogło rzeczywiście dojść na najbliższy szczycie partnerstwa wschodniego, rząd w Kijowie musi jeszcze spełnić warunki stawiane przez Brukselę. Chodzi m.in. o reformę sądownictwa i rezygnację z wybiórczego stosowania prawa. We wtorek unijny komisarz ds. rozszerzenia rozmawiał na ten temat z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andriejem Klujewem.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina bliżej Unii Europejskiej czy Rosji? Utworzenie strefy wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską należy odbierać jako coś realnego - oświadczył szef rządu w Kijowie Mykoła Azarow.
Rosja chce ukarać Ukrainę. Będą zwolnienia? Kreml może zdecydować się na masowe deportacje ukraińskich gastarbeiterów z Federacji Rosyjskiej - prognozuje rosyjska _ Niezawisimaja Gazieta _.
Unijna umowa jest wymierzona w Rosję? Umowa ma pomóc Ukrainie w osiągnięciu stałego rozwoju społecznego i gospodarczego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)