Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. Podpiszą drugą część umowy stowarzyszeniowej

0
Podziel się:

Dojdzie do tego, mimo że pierwotnie ukraińscy politycy nie chcieli się z tym spieszyć.

Ukraina w Unii Europejskiej. Podpiszą drugą część umowy stowarzyszeniowej
(PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)

Ukraina ma podpisać część handlową umowy stowarzyszeniowej z Unią już w przyszłym miesiącu. Takie informacje można usłyszeć w Brukseli i o tym pisze również portal EUobserver. Powołuje się on na litewskiego ministra spraw zagranicznych, który rozmawiał z nowym prezydentem Ukrainy, Petrem Poroszenką (na zdjęciu).

Kilka dni temu unijni dyplomaci mówili, że władze w Kijowie nie zabiegają o szybkie podpisanie części handlowej umowy stowarzyszeniowej - że najpierw chcą uporządkować sytuację w kraju. Dlatego nie wpisano żadnej daty do wniosku z ostatniego unijnego szczytu.

Tylko nieliczni mówili, że koniec czerwca mógłby być okazją do podpisania dokumentu. Wtedy podpisy pod swoimi umowami mają także złożyć przedstawiciele władz Gruzji i Mołdawii.

Stowarzyszenie z Unią to korzyści, ale także zobowiązanie do przestrzegania europejskich standardów, a to będzie się wiązało także z niepopularnymi reformami.

Do wejścia w życie umowy potrzebna jest ratyfikacja we wszystkich, ale w związku z rosyjską presją Wspólnota postanowiła potraktować Ukrainę ulgowo. Już otworzyła rynek dla ukraińskich towarów i zniosła większość ceł.

Roczne korzyści dla Kijowa to prawie pół miliarda euro.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)