Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. To ostatni gwizdek

0
Podziel się:

To będzie decydujący miesiąc dla Ukrainy. Musi ona spełnić warunki stawiane przez Unię Europejską, jeśli chce jesienią podpisać umowę stowarzyszeniową.

Ukraina w Unii Europejskiej. To ostatni gwizdek
(tgraham/CC/Flickr)

To będzie decydujący miesiąc dla Ukrainy. Musi ona spełnić warunki stawiane przez Unię Europejską, jeśli chce jesienią podpisać umowę stowarzyszeniową, zbliżającą ją do Wspólnoty i porozumienia o wolnym handlu. Władze w Kijowie mają na to czas do 1 maja.

Uwięzienie byłej premier Julii Tymoszenko, oraz innych polityków opozycji pogorszyło relacje na linii Bruksela-Kijów i sprawiło, że Unia wstrzymuje się ze złożeniem podpisu. Termin majowy wyznaczyła niedawno Komisja Europejska.

Jeśli w listopadzie, na szczycie Partnerstwa Wschodniego, ma dojść do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią, to za miesiąc Bruksela musi rozpocząć procedury z tym związane i musi być przekonana, że Kijów jest gotowy. _ - Potrzebne są konkretne, pozytywne decyzje ukraińskich władz zanim podpiszemy dokument _ - mówił niedawno komisarz do spraw rozszerzenia Sztefan Fuele.

Unia Europejska domaga się od władz w Kijowie zmian w ordynacji wyborczej zgodnie z międzynarodowymi standardami i reform wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o to, by prawo nie było stosowane wybiórczo i by wyroki nie były motywowane politycznie. Unijni dyplomaci podkreślają, że jeśli teraz Ukraina nie zastosuje się do tych zobowiązań, to kolejna okazja do podpisania umowy stowarzyszeniowej szybko się nie nadarzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina wejdzie do Unii już w listopadzie? UE odkładała tę decyzję między innymi ze względu na wyrok na Julię Tymoszenko.
Dla Ukrainy to kwestia niepodległości Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył dzisiaj, że jego kraj ubiega się o status obserwatora w Unii Celnej (UC), którą tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan.
Borusewicz: "Polska wspiera Ukrainę, ale..." Tylko od Ukrainy zależy czy jesienią podpisze umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.
KOMENTARZE
(0)