Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w Unii Europejskiej. Umowa stowarzyszeniowa nie będzie przedmiotem tagrów

0
Podziel się:

Premier Azarow oświadczył, że liczy na pomoc, którą oszacowano w przybliżeniu na 20 miliardów euro.

Ukraina w Unii Europejskiej. Umowa stowarzyszeniowa nie będzie przedmiotem tagrów
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

_ _Uważamy, że umowa (stowarzyszeniowa) jest dobra dla Ukrainy i jej dobrobytu w przyszłości - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Olivier Bailly. Według ukraińskiego premiera Mykoły Azarowa Kijów potrzebuje 20 mld euro pomocy w ramach umowy stowarzyszeniowej.

_ - Widzieliśmy różne krążące liczby, odnoszące się do ewentualnej rekompensaty, jakiej potrzebowałaby Ukraina, aby wdrożyć umowę stowarzyszeniową z UE. Nie będziemy komentować tych liczb. Nie będziemy grać kwotami. Dobrobyt i przyszłość Ukrainy nie powinna być przedmiotem przetargu, w którym ten kto zaoferuje więcej, dostanie nagrodę _ - powiedział Bailly na konferencji prasowej.

Zdementował też informacje, jakoby w środę w Brukseli miało odbyć się spotkanie między przedstawicielami UE a ukraińską delegacją z wicepremierem Serhijem Arbuzowem. _ - Nie przewidziano żadnego spotkania między przedstawicielami Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych a jakąkolwiek delegacją z Ukrainy w Brukseli _ - powiedział rzecznik.

Jak przypomniał, od wczoraj w Kijowie przebywa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która na środowe popołudnie zaplanowała drugą rozmowę z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

_ - Polityczna dyskusja ma obecnie miejsce na Ukrainie pomiędzy wysoką przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej a władzami Ukrainy oraz opozycją. Główna dyskusja odbywa się w Kijowie na najwyższym politycznym szczeblu _ - powiedział Bailly.

Podkreślił też, że Ashton jest _ bardzo rozczarowana _ tym, iż zeszłej nocy doszło do użycia siły przeciwko demonstrantom w Kijowie. _ - Dialog ze społeczeństwem obywatelskim i używanie argumentów zawsze jest lepsze niż użycie siły _ - powiedział Bailly, cytując oświadczenie Ashton.

Rząd Ukrainy wstrzymał w ubiegłym miesiącu przygotowania do podpisania umowy, wskazując na problemy finansowe i możliwość pogorszenia stosunków gospodarczych z Rosją. Umowa miała być podpisana pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Niepodpisanie dokumenty wywołało protesty zwolenników integracji z Unią, którzy domagają się m.in. ustąpienia najwyższych władz.

Premier Azarow oświadczył, że władze Ukrainy także są za szybkim podpisaniem umowy z UE, ale chcą _ stworzyć warunki, w których straty dla gospodarki Ukrainy można zminimalizować _. Dodał, że wysokość pomocy oszacowano w przybliżeniu na 20 miliardów euro.

Sytuacja na Ukrainie ma być jednym z głównych tematów szczytu UE w przyszłym tygodniu w Brukseli; o wprowadzenie tej sprawy do programu szczytu zwrócił się do szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya polski premier Donald Tusk.

W środę rano o wydarzeniach w Kijowie dyskutował też Parlament Europejski w trakcie debaty, poświęconej przygotowaniom do przyszłotygodniowego szczytu UE (19-20 grudnia). _ - Europejskie zasady i wartości muszą być poszanowane, co szczególnie dotyczy teraz władz Ukrainy. Po tym, co wydarzyło się minionej nocy musimy powtórzyć, że przemoc nigdy nie jest właściwą odpowiedzią _ - powiedział komisarz UE ds. relacji międzyinstytucjonalnych Marosz Szefczovicz.

Zdaniem szefa komisji spraw zagranicznych w PE, niemieckiego chadeka Elmara Broka nocne wydarzenia na Euromajdanie świadczą o tym, że inicjatywa szefowej unijnej dyplomacji nic nie dała, a _ żelazna kurtyna zapada ponownie _. _ - Rosyjska presja pozbawia naród ukraiński wolności decydowania o sobie samym. To jest związane też z tym, że UE nie ma wspólnej polityki wobec Rosji _ - ocenił Brok.

Szef socjalistów w PE Hannes Swoboda ostro skrytykował prezydenta Janukowycza. _ Jest nie do przyjęcia, by najpierw spotykać się przy okrągłym stole, a potem wysyłać policję przeciw demonstrującym _ - podkreślił.

Po północy z wtorku na środę wojska wewnętrzne MSW Ukrainy i oddziały specjalne milicji Berkut podjęły próbę przejęcia kontroli nad Majdanem Niepodległości w Kijowie, gdzie trzeci tydzień trwają protesty zwolenników integracji z UE. Czterogodzinny atak na Majdan zakończył się wycofaniem milicji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)