Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ukraińskie MSZ: Nie ma żadnych ustaleń ws. Unii Celnej

0
Podziel się:

Janukowycz mówił, że nie może być mowy o szybkim wejściu Ukrainy do Unii Celnej.

Ukraińskie MSZ: Nie ma żadnych ustaleń ws. Unii Celnej
(kmu.gov.ua)

MSZ w Kijowie zdementował w piątek informacje mediów, jakoby Ukraina wyraziła zgodę na podpisanie umowy o stowarzyszeniu z formowaną przez Rosję Unią Celną. Rzecznik MSZ powiedział, że jest za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek ustaleniach.

_ Rozmowy na temat możliwej formy współdziałania Ukrainy z Unią Celną wciąż trwają i na mówienie o jakichkolwiek ustaleniach jest jeszcze za wcześniej _ - oświadczył rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhenij Perebyjnis.

Wcześniej zazwyczaj dobrze poinformowany tygodnik _ Dzerkało Tyżnia _ napisał, że po niedawnym spotkaniu prezydenta Wiktora Janukowycza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem porozumiano się, że Ukraina zostanie członkiem stowarzyszonym Unii Celnej, którą tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan. Na spotkaniu tym Janukowycz mówił, że nie może być mowy o szybkim wejściu Ukrainy do Unii Celnej.

Anonimowy rozmówca z ukraińskiego rządu przekazał _ Dzerkału Tyżnia _, że w związku ze sprzeciwem Kijowa wobec członkostwa w Unii Celnej ustalono, iż Ukraina podpisze z tą organizacją umowę stowarzyszeniową. Informator tygodnika wyjaśnił, że taka forma współpracy pozwoli Ukrainie na wgląd w dokumenty Unii Celnej oraz na uczestniczenie w posiedzeniach organów tej organizacji na prawach obserwatora.

Ukraina ubiega się obecnie o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską; odpowiadając na zachęty Rosji, by weszła do Unii Celnej, proponowała, że może współpracować z Unią Celną na zasadzie _ 3+1 _, jednak Moskwa się na to nie zgadzała.

W lutym komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele, mówiąc o ewentualności udziału Ukrainy w Unii Celnej, oświadczył, że UE nie może podpisywać umowy stowarzyszeniowej z państwem, które dobrowolnie pozbywa się części niepodległości. _ Nie możemy podejmować zobowiązań w ramach umowy stowarzyszeniowej z państwem, które nie ma własnego niezależnego prawa, w którym decyzje dotyczące zagranicznej polityki handlowej podejmuje ktoś inny _ - mówił wówczas komisarz.

Fuele zaznaczył, że Bruksela nie będzie występowała przeciwko współpracy Ukrainy z Unią Celną, dopóki nie będzie to kolidowało z ustaleniami zawartymi w umowie stowarzyszeniowej z UE, obejmującej umowę o strefie wolnego handlu.

Czytaj więcej w Money.pl
To już zimna wojna między Ukrainą i Rosją? Odwołano zaplanowaną wizytę prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Moskwie, gdzie miał rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o współpracy Ukrainy z Unią Celną.
Ukraina jeszcze bliżej Rosji. To ustalenia... Takie ustalenia miały zapaść po rozmowach prezydenta Wiktora Janukowycza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, do których doszło 4 lutego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)