Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
23.01.2014 20:44

Umowa Unii Europejskiej z USA. "Warto ją podpisać"

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a USA może być wielką szansą i obu stronom przynieść korzyści - ocenił prezes Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu Eric Stewart.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Nawet jeśli uda się wynegocjować minimum, warto ją podpisać - dodał.

Komisja Europejska przewiduje, że dzięki negocjowanej obecnie umowie o wolnym handlu z USA (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) gospodarka Unii ma zyskać 119 mld euro rocznie (0,5 proc. PKB). W listopadzie do Brukseli z USA przyleciało ok. 50 negocjatorów, którzy rozmawiali z przedstawicielami UE m.in. o usługach, inwestycjach, energii, surowcach i kwestiach regulacyjnych.

_ - Jeśli to porozumienie zostanie podpisane, wówczas czteroosobowa rodzina w Europie będzie mogła zyskać nawet 550 euro rocznie _ - uważa Stewart. Takie oszczędności będą widoczne w codziennym życiu, a porozumienie jest bardzo wartościowe nie tylko w wymiarze biznesowym, ale w ramach umacniania wzajemnych relacji pasterskich UE - USA - mówił Stewart dziennikarzom.

Podkreślił, że jest wiele punktów spornych, ale jest szansa na powstanie największej strefy wolnego handlu na świecie. _ - To jest sytuacja win-win dla wszystkich. Otworzenie rynku zawsze jest dobre _ - dodał.

_ - Chcielibyśmy zakończyć negocjacje jak najszybciej. Jednak nawet jeśli wynegocjujemy minimum, to podpiszemy, ponieważ będzie to ważne z ekonomicznego punktu widzenia _ - powiedział. Zaznaczył, że rezygnacja z tego porozumienia oznaczałaby stratę potencjalnych zysków - zarówno po stronie UE, jak i Stanów Zjednoczonych. _ - Mówimy o miliardach dolarów _ - dodał.

W ramach transatlantyckiego partnerstwa handlowego i inwestycyjnego (TTIP), jak oficjalnie nazywana jest przyszła umowa, wyeliminowane mają zostać często sprzeczne przepisy, co ma doprowadzić do zmniejszenia kosztów dla producentów i klientów. Jednak grupy konsumenckie i organizacje pozarządowe po obu stronach Atlantyku wyrażały obawy, że z tego powodu po podpisaniu umowy na rynek będzie trafiać więcej nietestowanych i niebezpiecznych produktów oraz usług. W marcu w Brukseli odbędzie się kolejna runda negocjacji umowy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz