Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia chce stworzyć alternatywę dla GPS i angażuje Polaków. Wyda 6 mld euro

0
Podziel się:

Cztery polskie firmy oraz jedna instytucja naukowa otrzymały granty na rozwój nawigacji satelitarnej w konkursach programu Horyzont 2020, zamkniętych w 2014 r.

Unia chce stworzyć alternatywę dla GPS i angażuje Polaków. Wyda 6 mld euro
(NASA/public domain)

- Na budowę programu Galileo do 2020 r. KE przeznaczyła ponad 6 mld euro - mówi ekspert technologii kosmicznych.

Galileo to europejski system nawigacji satelitarnej, który ma być alternatywą bądź uzupełnieniem dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS) i rosyjskiego GLONASS. To jednocześnie nazwa jednego z konkursowych obszarów tematycznych w programie ramowym Horyzont 2020.

W 2014 roku z całej Europy zgłoszono 105 pomysłów na rozwój i wykorzystanie europejskiego systemu nawigacji satelitarnej. Odrzucono ponad trzy czwarte z nich. Granty otrzymały zaś cztery polskie firmy oraz jedna instytucja naukowa.

- To dla nas duża szansa na rozwój technologii satelitarnych zwłaszcza, że na budowę programu Galileo - flagowego programu UE - do końca obecnej perspektywy finansowej Komisja Europejska ma wydać ponad 6 mld euro - podkreślił Piotr Świerczyński - ekspert technologii kosmicznych Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) dla programu ramowego Horyzont 2020.

Z finansowania skorzysta m.in. firma Astri Polska z Warszawy (ok. 125 tys. euro), Elproma Elektronika z Łomianek (325 tys. euro), Instytut Geodezji i Kartografii (128 tys. euro), fundusz kapitałowy Black Pearls (ok. 188 tys. euro) oraz gdańska firma Blue Dot Solutions (ok. 31 tys. euro).

- Technologie kosmiczne stały się polską specjalnością, zwłaszcza kiedy patrzymy na wyniki pierwszych konkursów programu Horyzont 2020. Najwyższy wskaźnik sukcesu w konkursach zamkniętych w 2014 roku mamy właśnie w technologiach kosmicznych. Wyniósł on 20 proc., chociaż oczywiście liczymy na więcej. Największy sukces w dofinansowaniu projektów uzyskaliśmy właśnie w części dotyczącej programu Galileo - podkreślił Świerczyński.

Kilka firm - jak powiedział - otrzyma finansowanie również w 2015 roku. W listopadzie będą one podpisywały umowy grantowe z Komisją Europejską. - Nasz potencjał w dziedzinie technologii kosmicznych rośnie. Ważne było przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, które dało impuls, do powstania w Polsce wielu nowych firm, również z kapitałem zagranicznym - zaznaczył.

Krajowy Punkt Kontaktowy dla programu Horyzont 2020 prowadzi bezpłatne spotkania informacyjne i brokerskie, podczas których przyszli wnioskujący o środki mogą dowiedzieć się: jak przygotować dobry wniosek, jak zaplanować budżet i znaleźć odpowiednich partnerów w Europie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)