Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia bankowa. Polska stawia Europie warunki

0
Podziel się:

Polska chce równych praw przy decydowaniu o upadłości banków w Unii Europejskiej. Poinformował o tym w Brukseli premier Donald Tusk.

Unia bankowa. Polska stawia Europie warunki
(Stachnik/Reporter)

Chodzi o tworzoną właśnie unię bankową. Jednym z jej elementów ma być system ratowania i uporządkowanej likwidacji banków z problemami finansowymi. To także jeden z tematów szczytu w belgijskiej stolicy. Polska jest w szczególnej sytuacji bo gości u siebie banki-córki dużych instytucji finansowych. Dlatego chce mieć takie samo prawo przy decydowaniu o ewentualnej upadłości jak kraje, które mają banki-matki._ _

_ - Jeśli jest jakiś wielki bank, który ma swoje spółki w innym kraju niż jego macierzysty i będzie dochodziło na przykład do tak zwanej kontrolowanej upadłości tego banku, to chodzi o to, aby w tym procesie wszystkie państwa zainteresowane miały tę samą moc swojego głosu _ - powiedział premier.

Dodał, że Polska nie może zgodzić się z propozycją Komisji Europejskiej. Przewiduje ona, że w decydującym głosowaniu o kontrolowanej likwidacji, kraj który ma filię dużego międzynarodowego banku będzie miał mniejszą siłę głosu. _ Żeby nie było tak, że jeden głos ma kraj upadającego banku, a drugi głos wszystkie inne kraje razem wzięte _ - tłumaczył premier.

Premier dodał, że Polska nie może się więc zgodzić z propozycją Komisji Europejskiej, która przewiduje zmniejszenie siły głosu krajów, które mają filie dużych międzynarodowych banków. - _ Żeby nie było tak, że jeden głos ma kraj upadającego banku, a drugi głos wszystkie inne kraje razem wzięte _ - tłumaczył premier.

Czytaj więcej w Money.pl
Będziemy mieć mocnego sojusznika? Tak uważa premier Donald Tusk. Jego zdaniem, Chorwacja znajdzie się w grupie państw, wśród których Polska odgrywa istotną rolę.
Tusk poirytowany. Unijne miliardy dla Polski zagrożone? - _ Ta kropka nad "i" każdego z nas ucieszy _- mówi premier Donald Tusk.
Cypr otwiera banki. Ludzie biorą, ile się da Władze podjęły tymczasowe środki mające regulować przepływ kapitału na Cyprze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)