Notowania

unia
08.06.2010 10:49

Unia będzie oceniać budżet każdego państwa

Rządy będą musiały tłumaczyć się z poziomu deficytów - mówi Van Rompuy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

_ - Rząd, który przedłoży projekt budżetu z wysokim deficytem, będzie musiał wytłumaczyć się przed partnerami. Jak to będzie działo się wiosną, to będzie jeszcze wystarczająco dużo czasu, by wprowadzić niezbędne poprawki przed ostatecznym budżetem _ - powiedział *przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy (na zdjęciu). *

Chodzi o wczesną, dokonywaną już wiosną każdego roku, ocenę założeń projektów budżetowych, zanim będą one omawiane i przyjmowane przez parlamenty narodowe. Ma to służyć wzmocnieniu dyscypliny budżetowej.

W odpowiedzi na kryzys grecki ministrowie zgodzili się też na wprowadzenie sankcji, by wzmocnić przestrzeganie Paktu Stabilności i Wzrostu. _ - Poprawimy pakt, tworząc więcej sankcji już na wczesnym etapie _ - powiedział Van Rompuy. Jak donosi agencja AFP, sankcje mogłyby dotknąć nawet ten kraj, który nie przekroczył jeszcze progu 3 proc. deficytu.

Inną nowością jest położenie większego akcentu na kontrolowanie długu publicznego, który nie powinien przekraczać 60 proc. PKB. Obecna procedura nadmiernego deficytu miałaby być uruchamiana na wczesnym etapie dla krajów, których długi się nie zmniejszają.

Wciąż nie ustalono natury nowych sankcji: czy mają być finansowe, czy polityczne. Jednym z pomysłów zaproponowanych przez Niemcy jest pozbawianie niesubordynowanego i żyjącego ponad swe możliwości kraju prawa głosu w Radzie UE. Ale to wymagałoby zmiany traktatu UE.

Polska nie zgłaszała sprzeciwu, by kraje członkowskie w pierwszej połowie roku poddawały pod dyskusję ministrów finansów UE (czyli rady Ekofin) najważniejsze makroproporcje swoich budżetów na kolejny rok. _ - My je normalnie przedstawiamy obecnie w maju. Na skutek nowej ustawy o finansach publicznych, która obowiązuje od 1 stycznia, do 31 lipca i tak musimy przedstawić ścieżkę deficytów przez następne 4 lata. Dla nas to nie jest jakiś zasadniczy problem _- powiedział minister Jacek Rostowski.

W dyskusji o zwiększeniu dyscypliny budżetowej Polska nie wyklucza też zmian traktatu UE - jak powiedział minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. _ - Nikt z entuzjazmem nie podchodzi do zmian w traktacie, ale jeśli miałyby to być daleko idące zmiany, to nie wykluczamy _ - wyjaśnił.

_ - Trzeba pilnie polepszyć zarządzanie ekonomiczne. Nie sprzeciwiamy się, by rozmawiać o budżetach narodowych i popieramy rozwiązania, które mogą wzmocnić prewencyjne ramię Paktu Stabilności i Wzrostu _ - powiedział Dowgielewicz.

* [ Parlament zdecydował - Hiszpanie będą oszczędzać ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/parlament;zdecydowal;-;hiszpanie;beda;oszczedzac,150,0,625814.html )
* [ Rumuński rząd tnie płace, a budżetówka strajkuje ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/rumunski;rzad;tnie;place;a;budzetowka;strajkuje,196,0,627140.html )
* [ "Węgry ewidentnie nie są Grecją" ]( http://news.money.pl/artykul/wegry;ewidentnie;nie;sa;grecja,103,0,629351.html )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz