Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Unia nie przekaże USA danych bankowych

0
Podziel się:

Parlament Europejski odrzucił układ z Amerykanami w sprawie walki z terroryzmem.

Unia nie przekaże USA danych bankowych
(PAP/EPA)

Parlament Europejski odrzucił porozumienie UE-USA w sprawie przekazywania danych bankowych Europejczyków do USA w ramach walki z terroryzmem, potocznie zwane SWIFT.

Parlament Europejski odrzucił porozumienie stosunkiem głosów 378 do 196, przy 31 wstrzymujących się. Za odrzuceniem porozumienia, _ w trosce o ochronę danych osobowych Europejczyków _, głosowali europosłowie lewicy, liberałowie, Zieloni. Krytykowali je też tradycyjnie proamerykańscy posłowie chadecji, zwłaszcza niemieckiej CDU.

Chodzi o tymczasowe porozumienie między UE a USA, zaaprobowane w listopadzie ubiegłego roku przez ministrów spraw wewnętrznych _ 27 _, które przewiduje, że Stany Zjednoczone będą dalej miały dostęp do danych bankowych Europejczyków w ramach walki z terroryzmem.Przewodniczący PEJerzy Buzektłumaczył po głosowaniu, że w europarlamencie _ przeważa opinia, że w tekście przedstawionym przez Radę nie znaleziono złotego środka między bezpieczeństwem - z jednej strony, a ochroną swobód obywatelskich i praw podstawowych - z drugiej _.

_ Traktat Lizboński, uzgodniony przez rządy 27 państw członkowskich, dał posłom do PE prawo weta wobec porozumień międzynarodowych tego rodzaju. Te same rządy muszą przyjąć do wiadomości, że Parlament Europejski będzie korzystał z tego prawa w sposób odzwierciedlający jego własną ocenę problemów, będących źródłem troski obywateli Europy _ - oświadczył Buzek.

Zdaniem europosłów, którzy głosowali za odrzuceniem porozumienia, istnieją poważne obawy prawne, iż łamie ono prawa podstawowe obywateli UE. Europosłowie zarzucają mu też brak zasady wzajemności, przepływ danych odbywa się praktycznie w jedną stronę: z Europy do USA. Posłów niepokoi też to, że porozumienie z USA nie wyjaśnia, czy Stany Zjednoczone będą mogły przekazywać dane Europejczyków krajom trzecim, np. Pakistanowi.

W celu wywarcia presji na eurodeputowanych w sprawie SWIFT do PE pofatygował się wcześniej ambasador USA przy UE, a amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton dzwoniła i pisała listy do Jerzego Buzka. Władze USA konsekwentnie bronią legalności i zasadności współpracy z firmą SWIFT, uważając, że chodzi o jeden z kluczowych elementów międzynarodowej walki z terroryzmem i zapewniając, że poufność danych _ zwykłych _ obywateli i firm nie była nigdy zagrożona.

By zaradzić groźbom eurodeputowanych, w poniedziałek w Brukseli odbyło się też pilne posiedzenie ambasadorów państw członkowskich przy UE. Przygotowali oni wspólną deklarację Rady UE, w której apelując do europosłów o poparcie, zobowiązali się, że porozumienie ma charakter tymczasowy (9 miesięcy) i że w negocjacjach kolejnego, stałego porozumienia większość obaw wyrażanych przez PE zostanie wysłuchana, a PE będzie _ w pełni włączony _ w proces negocjacji. Ta deklaracja jednak nie wystarczyła.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)