Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Unia żąda od Rosji zakończenia dodatkowych kontroli litewskich towarów

0
Podziel się:

Władze w Wilnie traktują działania Moskwy jako dyskryminację.

Unia żąda od Rosji zakończenia dodatkowych kontroli litewskich towarów
(Bokstaz/Dreamstime)
bESubZrF

Unia Europejska zażądała od Rosji zaprzestania wprowadzonych w ubiegłym tygodniu dodatkowych kontroli celnych litewskich towarów. Władze w Wilnie traktują takie działania Moskwy jako dyskryminację.

_ Nic nie usprawiedliwia tego typu działań podjętych przez rosyjskie władze, które utrudniają znacznie handel. Oczekujemy, że rosyjskie władze zniosą te nie mające podstaw kontrole _ - oświadczyło przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Wilnie.

O pomoc w tej sprawie zwrócił się we wtorek do instytucji unijnych szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius.

bESubZrH

_ Takie środki są nieuzasadnione, dyskryminujące i niekorzystnie wpływają na konkurencyjność systemu transportowego i wymiany handlowej nie tylko Litwy, ale też całej Unii Europejskiej _ - napisał w liście do KE Linkeviczius. Podkreślił, że działania Rosji są sprzeczne z zasadami Światowej Organizacji Handlu, do której Rosja należy.

Szef litewskiego zrzeszenia przewoźników Ricardas Malkus powiedział AFP, że rosyjscy celnicy zaczęli 12 września szczegółowo kontrolować litewskie ciężarówki, co powoduje zwiększenie kosztów transportu.

Do rosyjsko-litewskich problemów celnych dochodzi w momencie, gdy Litwa przewodniczy rotacyjnie Unii Europejskiej, a kraje postsowieckie zbliżają się do UE w ramach Partnerstwa Wschodniego, wywołując irytację Moskwy.

Na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie Ukraina ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE, a Mołdawia i Gruzja mają parafować takie porozumienie.

bESubZrN

Także Armenia zakończyła negocjowanie umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z UE i miała ją parafować w litewskiej stolicy, ale na początku września nieoczekiwanie ogłosiła, że przystąpi do Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wypowiada wojnę handlową Polsce Najpierw mięso, teraz owoce i warzywa. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji ma zastrzeżenia do jakości polskich produktów.
Wojna handlowa między Rosją a Ukrainą trwa? Premier Ukrainy Mykoła Azarow zaapelował do państw Unii Celnej - Rosji, Białorusi i Kazachstanu - do stosowania sprawiedliwych zasad w handlu z jego krajem.
Rosja zaostrza wymagania. Unia się niepokoi KE jest zaniepokojona nowymi rosyjskimi przepisami, które zaostrzają wymagania dotyczące odprawy celnej towarów transportowanych przez Rosję.
bESubZsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)