Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unijne dotacje pomagają prać brudne pieniądze

0
Podziel się:

Przy okazji udzielania unijnych dotacji dochodzi do prania brudnych pieniędzy. Chodzi zwłaszcza o dotacje na produkcję energii ze źródeł odnawialnych - alarmuje Generalny Inspektor Informacji Finansowej.

Unijne dotacje pomagają prać brudne pieniądze
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Firma inwestująca w energię kupowała wiatrak za milion złotych. Poprzez fikcyjne transakcje podbijała jego cenę do pięciu milionów. I na taką otrzymywała dotację _ - tłumaczy jeden z rozmówców _ Dziennika Gazety Prawnej _. Część zysku szła za granicę do zaprzyjaźnionej firmy starającej się o podobną dotację. W ten sposób mechanizm mógł być powielany - czytamy w gazecie.

Do prania brudnych pieniędzy często dochodzi też podczas handlu uprawnieniami do emisji CO2. Mechanizm jest prosty: jedna firma, sprzedająca limit, informuje kupca o zapłacie VAT w swoim kraju. W rzeczywistości nigdy tego jednak nie robi. Kupiec wypłaca w swoim urzędzie skarbowym kwotę tego podatku. Często sięgającą wielu milionów złotych. Po całej transakcji nieuczciwa firma znika.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t95074.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/latwiej;bedzie;pozyskiwac;pieniadze;z;unii,123,0,626299.html) Łatwiej będzie pozyskiwać pieniądze z Unii Zapowiada Janusz Lewandowski, unijny komisarz odpowiedzialny za budżet UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;broni;pieniedzy;na;polskie;koleje,243,0,812531.html) Bruksela broni pieniędzy na polskie koleje Chodzi o miliard 200 milionów euro, które rząd chce przesunąć na remont dróg.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t94286.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ke;potwierdza;mozemy;stracic;46;mld;zlotych,9,0,800265.html) KE potwierdza, możemy stracić 46 mld złotych Utrata tej gigantycznej kwoty, grozi nam za opóźnienia we wdrażaniu dyrektyw o bezpieczeństwie na drogach.
pieniądze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)