Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustalenia szczytu G20 nie uratowały giełdy

0
Podziel się:

Minister finansów Ewangelos Wenizelos zapewnił UE, że do referendum nie dojdzie.

Ustalenia szczytu G20 nie uratowały giełdy
(AP/FOTOLINK/East News)

W Cannes zakończył się dwudniowy szczyt G20. Decydenci chwalą jego rostrzygnięcia. Te wiadomości idą w parze z dobrymi informacjami z Grecji. Nie będzie referendum w sprawie przyjęcia przez Grecję drugiej transzy pakietu pomocowego.

aktualizacja 16.46

Prezydent Nicolas Sarkozy, którego kraj przewodniczy G20, podkreślił w czasie konferencji prasowej zorganizowanej na zakończenie szczytu, że spotkanie w Cannes daje konkretne odpowiedzi na problemy dręczące zarówno gospodarkę europejską jak i światową.

_ - Znaleźliśmy porozumienie w kwestii podwyższenia środków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jeśli zajdzie taka potrzeba _ - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej zamykającej dwudniowy szczyt grupy G20. Dodał, że decyzja w sprawie szczegółowej kwoty, o jaką może zostać wzmocniony MFW, powinna zapaść w lutym przyszłego roku.

Francuski szef państwa poinformował, że w Cannes przyjęto listę 11 rajów podatkowych, które zostaną _ postawione pod pręgierzem społeczności międzynarodowej _. Są to - jak podał Sarkozy - m.in. Botswana, Panama, Seszele, Trynidad i Tobago oraz Urugwaj.

Prezydent dodał, że Szwajcaria i Liechtenstein nie zakwalifikują się do drugiej fazy _ weryfikacji przejrzystości podatkowej _, jeśli nie zaradzą _ pewnym wykrytym u nich nieprawidłowościom _.

Włochy same zwróciły się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i do Unii Europejskiej o kontrolowanie stanu wprowadzania w życie środków mających ograniczyć deficyt w tej chwili przekraczający 118 procent dochodu narodowego.

W Cannes podpisano umowę, która nakłada na państwa członkowskie obowiązek współpracy w walce z uchylaniem się od podatków od transakcji międzynarodowych oraz podkreślono determinację w zwalczaniu tak zwanych _ rajów podatkowych _.

Barack Obama, podsumowując szczyt powiedział, że podczas spotkania osiągnięto znaczący postęp jeśli chodzi o zmagania z kryzysem w strefie euro. Przypomniał, że ubiegłotygodniowe ustalenia z Paryża wobec decyzji greckich w ostatnich 48 godzinach stanęły pod znakiem zapytania.

_ - Jestem przekonany, że moi europejscy partnerzy poradzą sobie z tymi wyzwaniami, chociaż nie będzie to łatwe _- powiedział amerykański prezydent. - _ Jest jasne, że wiele jeszcze pracy przed nami i trzeba do tego kilku elementów _

Papandreu odpuszcza - referendum nie będzieNie będzie referendum w sprawie przyjęcia przez Grecję drugiej transzy pakietu pomocowego - poinformował o tym Unię Europejską grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos. ** Zapowiedź pojawiła się już wczoraj wieczorem.

Wenizelos złożył taką deklarację w rozmowie telefonicznej z szefem eurogrupy, premierem Luksemburga Jean-Claude'em Junckerem, unijnym komisarzem ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehnem oraz ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeublem - napisało greckie ministerstwo w komunikacie.

_ Wenizelos poinformował swoich interlokutorów o decyzji niezrozpisywania referendum _ - głosi komunikat. Jak dodał Wenizelos, rząd grecki będzie zabiegać dzisiaj wieczorem o wotum zaufania, _ by uzyskać jak najszerszy konsens _ polityczny _ poprzez sformowanie rządu pod tym kątem _.

_ Celem jest zagwarantowanie realizacji procedur wdrażania _ zawartego w ubiegłym tygodniu porozumienia z eurolandem, które _ gwarantuje _ Grecji miejsce _ w strefie euro _, _ szanuje poświęcenie narodu greckiego i otwiera perspektywę do ponownej normalizacji gospodarki _ - podkreślił Wenizelos.

Pozytywny sygnał dla inwestorówEkonomista banku Citihandlowy Piotr Kalisz zaznacza, że inwestorzy odebrali to pozytywnie. Natomiast - jak dodaje - wciąż czekają na wynik głosowania w greckim parlamencie nad wotum zaufania dla rządu.

- _ W porównaniu z nastrojami sprzed dwóch, trzech dni obecnie nastroje są zdecydowanie lepsze, natomiast niepweność wciąż się utrzymuje. Można się spodziewać, że nastroje będą się pogarszać lub poprawiać w najbliszych dniach, w zależności od tego jakie dane będą napływały ze strefy euro _ - mówi Piotr Kalisz.

Zobacz, jak na decyzję Grecji zareagowały giełdy w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeśli chodzi o nasze rynki, to część inwestorów czeka na rozwój sytuacji. - _ Jeżeli chodzi o złotego mieliśmy niewielkie osłabienie złotego w godzinach porannych, ale w porównaniu ze zmianami kursu walutowego z poprzednich dni są to znikome ruchy _ - dodaje Kalisz.

O reakcjach na sytuacje w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t94041.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/papandreu;nie;przetrwa;burzy;ktora;rozpetal,141,0,957837.html) Wieszczą koniec Papandreu. _ Nie przetrwa _ Blef polityczny przyczynił się do przedłużenia może o kilka tygodni rządu greckiego premiera - ocenia prasa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t180857.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/berlusconi;zgodzil;sie;na;monitorowacnie;reform;przez;mfw;i;ue,240,0,957680.html) Otoczą Włochy ścianą, bo nie mają zaufania Uczestnicy szczytu G20 szykują dokument, który będzie instruował kraje takie jak Włochy do wdrożenia reform.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t180853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prof;orlowski;papandreu;chce;uniknac;odpowiedzialnosci,218,0,957658.html) Kurs złotego to niewiadoma. Spekulacja trwa Prof. Witold Orłowski powiedział, że premier Grecji zaproponował referendum żeby jego bardzo wpływowa rodzina nie została obarczona za drastyczne oszczędności.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)