Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uwolnienie Tymoszenko. Była premier rozmawiała z Angelą Merkel

0
Podziel się:

Według służb prasowych Tymoszenko, była premier ma wkrótce spotkać się z kanclerz Niemiec.

Tymoszenko podczas wczorajszego wystąpienia na Majdanie
Tymoszenko podczas wczorajszego wystąpienia na Majdanie (PAP/EPA)

Była premier Julia Tymoszenko rozmawiała wczoraj telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która pogratulowała jej wyjścia na wolność - poinformowały służby prasowe Tymoszenko. Według nich była premier ma wkrótce spotkać się z Merkel.

Kanclerz Niemiec _ pogratulowała Tymoszenko wyjścia na wolność i wyraziła pewność, że jej powrót do głównego nurtu polityki będzie jednym z czynników stabilizacji sytuacji na Ukrainie _ - głosi oświadczenie służb prasowych byłej premier.

Merkel wyraziła też przekonanie, że powrót Tymoszenko do życia politycznego przyczyni się do utrzymania jedności Ukrainy i pomoże krajowi na drodze proeuropejskich reform. Rozmówczynie _ uzgodniły, że spotkają się w najbliższym czasie _ - przekazała partia Tymoszenko, Batkiwszczyna.

Tymoszenko została w sobotę zwolniona z kolonii karnej na mocy decyzji parlamentu Ukrainy. Polityk mogła opuścić więzienie w związku z wprowadzonymi dzień wcześniej zmianami, które mają przystosować ukraiński kodeks karny do prawa międzynarodowego, w tym prawa obowiązującego w UE. Chodzi o depenalizację czynów określonych w pochodzących z czasów ZSRR zapisach kodeksu, które stały się podstawą wyroku w sprawie Tymoszenko.

Była premier odbywała karę siedmiu lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Wyrok został uznany przez Zachód za motywowany politycznie.

Parlament Ukrainy wcześniej wczoraj pozbawił władzy dotychczasowego szefa państwa Wiktora Janukowycza i wyznaczył termin przyspieszonych wyborów prezydenckich na 25 maja. Tymoszenko zapowiedziała już, że wystartuje w tych wyborach.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wzywa kraje Unii do interwencji Rosyjskie MSZ podało, że Ławrow wyraził jak największe zaniepokojenie z powodu niedotrzymywania porozumienia z 21 lutego przez jego sygnatariuszy.
Włosi o Ukrainie: Pokój? Kto to wie? - Podpis niewiele zatrzymuje, tylko przemoc - pisze dziennik _ Corriere della Sera _.
"Ukraina powinna wziąć pożyczkę od MFW" - _ To jedyny sposób, żeby uniknąć rychłej niewypłacalności kraju _ - uważa szef rosyjskiego ministerstwa finansów Anton Siłuanow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)