Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Pradze nawoływali do legalizacji marihuany

0
Podziel się:

Kilka tysięcy Czechów demonstrowało na rzecz legalizacji marihuany. Podkreślali jej rozrywkowe i zdrowotne walory i rozdawali przechodniom nasiona konopi indyjskich.

W Pradze nawoływali do legalizacji marihuany
(r0bz/CC/Flickr)

Około sześciu tysięcy osób uczestniczyło w centrum Pragi w marszu na rzecz legalizacji marihuany. Demonstracji towarzyszyły koncerty i występy.

Uczestnicy marszu podkreślali rozrywkowe i zdrowotne walory narkotyku. Przechodniom rozdawano nasiona konopi indyjskich, z których wytwarza się marihuanę, zbierano też podpisy pod petycją, wzywającą władze do legalizacji narkotyku.

- _ Demonstrujemy przeciw penalizacji konopi i ich użytkowników. Prosimy rząd, aby zakończył tę niedorzeczną wojnę z konopiami _ - apelowali publicznie organizatorzy manifestacji.

Zwolennicy legalizacji marihuany w Czechach co roku organizują podobną akcję. W tym roku odbyła się już po raz 14. Podobne manifestacje miały miejsce w innych miastach świata.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t114068.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/soros;dal;milion;dolarow;na;rzecz;legalizacji;marihuany,99,0,700003.html) Soros dał milion dolarów na rzecz legalizacji marihuany
Marihuana jest najpowszechniejszym nielegalnym narkotykiem w Republice Czeskiej. Według cytowanego przez agencję CTK sondażu, próbowała jej ponad połowa ludzi w wieku od 15 do 34 lat, a w ubiegłym roku paliło ją 15 proc. dorosłych. Jak wynika z rządowych analiz, rozpowszechnienie używania marihuany wśród ludzi młodych jest w Czechach najwyższe w Europie.

Od stycznia 2010 roku w Czechach posiadanie małych ilości środków odurzających - choć nielegalne - nie jest karane. Bez konsekwencji prawnych można mieć przy sobie do 15 gramów marihuany, do 1,5 grama heroiny, do 1 grama kokainy, do 2 gramów amfetaminy, do czterech tabletek ecstasy, do 5 gramów haszyszu, do pięciu jednostek LSD lub do 40 sztuk grzybów halucynogennych. W przypadku większych ilości grozi zarzut handlu narkotykami, pozwalający władzom na ich konfiskatę.

Czeski Senat pod koniec kwietnia poparł jednak konfiskowanie przez policję nawet niewielkich ilości narkotyków, mimo że - zgodnie z prawem w Czechach - posiadanie ich w określonych dawkach nie stanowi przestępstwa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t73809.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/skret;bez;kary;sejmowa;komisja;na;tak,91,0,803931.html) Skręt bez kary? Sejmowa komisja na "tak" Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała większość poprawek do projektu noweli ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t130668.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/narkotyki;na;wlasny;uzytek;bez;kary;sejm;zmienil;ustawe,168,0,804520.html) Narkotyki na własny użytek bez kary? Sejm zmienił ustawę Beata Kempa z PiS pytała ministra Kwiatkowskiego, która mafia wygrała: _ narkotykowa _ czy _ dopalaczowa _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t75367.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bez;kar;za;posiadanie;lsd;i;heroiny;w;malych;ilosciach,44,0,522540.html) Bez kar za posiadanie LSD i heroiny. W małych ilościach Nowe, bardziej łagodne prawo będzie obowiązywać w Meksyku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)