Notowania

palenie papierosów
11.09.2012 21:38

Walka z paleniem papierosów. Na Węgrzech będzie tylko 7 tys. sklepów z tytoniem

Węgierscy deputowani zatwierdzili nowelizację ustawy o sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(webphotographeer/iStockphoto)

Węgierscy deputowani zatwierdzili nowelizację ustawy o sprzedaży wyrobów tytoniowych. Wprowadzono koncesje, ograniczono punkty sprzedaży i zapowiedziano wysokie grzywny za sprzedaż bez zezwolenia.

Na terenie Węgier będzie jedynie 7000 sklepów z wyrobami tytoniowymi. Jeden punkt sprzedaży będzie przypadał na 2000 osób. W takim sklepie dopuszczalna będzie sprzedaż jedynie wyrobów tytoniowych.

Aby prowadzić sklep z produktami tytoniowymi trzeba będzie ubiegać się o koncesję. W tym celu we wszystkich miejscowościach na Węgrzech 15 listopada br. zostaną ogłoszone przetargi publiczne. Pierwszeństwo w uzyskaniu koncesji będą mieli inwalidzi i osoby bezrobotne.

Koncesja zostanie przydzielona na 20 lat i nie będzie jej można dziedziczyć. W przypadku sprzedaży papierosów bez koncesji, poza zarejestrowanym punktem sprzedaży, grożą wysokie grzywny od 17 tysięcy euro do 1,7 mln euro. Produkty tytoniowe będą nadal dostępne w sklepach wolnocłowych na węgierskich lotniskach.

Rząd uzasadnił konieczność przyjęcia nowelizacji potrzebą _ ograniczenia dostępu do papierosów bez podwyżek cen i wyeliminowania nielegalnego handlu, który przynosi straty producentom i budżetowi państwa _. Każdego roku Węgrzy wydają na zakup wyrobów tytoniowych 2,2 mld euro. Rząd premiera Orbana chce, by wspomniany rynek kontrolowały _ rodzinne przedsiębiorstwa _. Dlatego celem nowelizacji ustawy o sprzedaży wyrobów tytoniowych jest nie tylko _ ograniczenie sprzedaży papierosów nieletnim, ale i wsparcie lokalnych rynków pracy _. Ustawę zatwierdziło 244 z 386 deputowanych. Jeśli podpisze ją prezydent Janos Ader, to wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Opodatkują papierosy-samoróbki? Jest plan Trwają rozmowy z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi nad formą nadzoru nad plantatorami tytoniu.
Jak rzucić palenie? Plastry i tabletki jednak skuteczne Optymistycznie wypadły najnowsze badania jakie przeprowadzono wśród 7,4 tys. osób w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Australii.
W Europie może być jak w Australii. Zakażą... Komisja Europejska jesienią powinna przedstawić propozycję rewizji dyrektywy o produktach tytoniowych.
Tagi: palenie papierosów, węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz