Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Walka z paleniem papierosów. Na Węgrzech będzie tylko 7 tys. sklepów z tytoniem

Walka z paleniem papierosów. Na Węgrzech będzie tylko 7 tys. sklepów z tytoniem

Fot. webphotographeer/iStockphoto

Węgierscy deputowani zatwierdzili nowelizację ustawy o sprzedaży wyrobów tytoniowych. Wprowadzono koncesje, ograniczono punkty sprzedaży i zapowiedziano wysokie grzywny za sprzedaż bez zezwolenia.

Na terenie Węgier będzie jedynie 7000 sklepów z wyrobami tytoniowymi. Jeden punkt sprzedaży będzie przypadał na 2000 osób. W takim sklepie dopuszczalna będzie sprzedaż jedynie wyrobów tytoniowych.

Aby prowadzić sklep z produktami tytoniowymi trzeba będzie ubiegać się o koncesję. W tym celu we wszystkich miejscowościach na Węgrzech 15 listopada br. zostaną ogłoszone przetargi publiczne. Pierwszeństwo w uzyskaniu koncesji będą mieli inwalidzi i osoby bezrobotne.

Koncesja zostanie przydzielona na 20 lat i nie będzie jej można dziedziczyć. W przypadku sprzedaży papierosów bez koncesji, poza zarejestrowanym punktem sprzedaży, grożą wysokie grzywny od 17 tysięcy euro do 1,7 mln euro. Produkty tytoniowe będą nadal dostępne w sklepach wolnocłowych na węgierskich lotniskach.

Rząd uzasadnił konieczność przyjęcia nowelizacji potrzebą ograniczenia dostępu do papierosów bez podwyżek cen i wyeliminowania nielegalnego handlu, który przynosi straty producentom i budżetowi państwa. Każdego roku Węgrzy wydają na zakup wyrobów tytoniowych 2,2 mld euro. Rząd premiera Orbana chce, by wspomniany rynek kontrolowały rodzinne przedsiębiorstwa. Dlatego celem nowelizacji ustawy o sprzedaży wyrobów tytoniowych jest nie tylko ograniczenie sprzedaży papierosów nieletnim, ale i wsparcie lokalnych rynków pracy. Ustawę zatwierdziło 244 z 386 deputowanych. Jeśli podpisze ją prezydent Janos Ader, to wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Opodatkują papierosy-samoróbki? Jest plan
Trwają rozmowy z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi nad formą nadzoru nad plantatorami tytoniu.
Jak rzucić palenie? Plastry i tabletki jednak skuteczne
Optymistycznie wypadły najnowsze badania jakie przeprowadzono wśród 7,4 tys. osób w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Australii.
W Europie może być jak w Australii. Zakażą...
Komisja Europejska jesienią powinna przedstawić propozycję rewizji dyrektywy o produktach tytoniowych.

węgry, tytoń, papierosy, palenie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ss bs
92.22.62.* 2012-09-11 23:02
ooo...naprawde ?
m-53
83.31.76.* 2012-09-11 22:31

będzie jedynie 7000 sklepów


Węgrzy wydają na zakup wyrobów tytoniowych 2,2 mld euro.


To oznacza, że państwo gwarantuje posiadaczowi licencji obroty na poziomie 300.000,- euro (ponad 1,2 mln złotych. I na dodatek przez 20 lat.
Ile kosztuje łapówka za taką licencję???????