Notowania

brexit
12.12.2018 13:55

Ważą się losy Theresy May. Wieczorem głosowanie nad wotum nieufności

Wieczorem dojdzie do głosowania nad wnioskiem o odwołanie Theresy May z funkcji szefowej Partii Konserwatywnej. Ta wewnątrzpartyjna próba sił to reakcja na zamieszanie wokół umowy brexitowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/WILL OLIVER)
Theresa May ma silną opozycję

Już w środę wieczorem okaże się, czy premier Wielkiej Brytanii Theresa May będzie musiała ustąpić ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, a tym samym złożyć urząd premiera. Wniosek o wotum nieufności wobec szefowej ugrupowania złożyła grupa deputowanych jej własnej partii.

Zobacz: Włochy w kolejce do wyjścia. "UE powinna wyciągnąć wnioski z brexitu"

Próba odwołania May z funkcji przewodniczącej to reakcja na wynegocjowaną przez jej rząd umowę brexitową i zamieszanie związane z głosowaniem nad tym dokumentem. Już we wtorek porozumienie miało zostać poddane pod głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin, ale Theresa May w ostatnim momencie je przełożyła. Szefowa rządu wiedziała bowiem, że w szeregach jej partii nie znajdzie się większość gotowa do poparcia umowy.

Czytaj też:Brexit - wina Tuska. Minister Czaputowicz nie ma wątpliwości
Przeciwnicy dokumentu obawiają się, że po wyjściu ze wspólnoty Wielka Brytania wciąż pozostanie zależna od Unii i blisko z nią związana. Kraj ma opuścić UE 29 marca 2019 roku.

Partyjny pucz

Decydujący wpływ na wniosek o wotum nieufności miał konserwatywny deputowany Jacob Rees-Mogg. Wypowiedział on zaufanie do May od razu po prezentacji umowy brexitowej. Początkowo nie zdołał jednak zgromadzić odpowiedniej liczby głosów potrzebnych do złożenia wniosku o wotum nieufności. Rees-Mogg stoi na czele grupy 80 brexitowych dogmatyków. Nie jest jednak jasne, czy naprawdę są oni w stanie doprowadzić do odwołania May z funkcji w partii. Potrzebują do tego większości z 315 konserwatywnych deputowanych.

Głosowanie nad wotum nieufności może odbyć się tylko raz do roku. Gdyby May przetrwała, zdecydowanie wzmocniłoby to jej pozycję. Gdyby przegrała, musiałaby w konsekwencji ustąpić ze stanowiska premiera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, unia europejska, theresa may, wotum nieufności, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
Deutsche Bank
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2018

cytat: walić Polaków dechąz utęsknieniem czekamy na ostatnie dni antypolskich złoczyńców: Tusk Schetyna Komorowski Cimoszewicz Peru Lubnauer Rzepliński Stępień Gersdorf … Czytaj całość

12-12-2018

POLAKunia zniewala narody nie czołgami hitlera a faszystowska organizacja DLATEGO ANGLIA CHCIAŁA BREXSITU I SŁUSZNIE

12-12-2018

odwołaćNajlepsze wyjście dla Wielkiej Brytanii będzie jak przewodniczącą May odwołają jej deputowani własnej partii. Ta kobieta chce doprowadzić swój kraj do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (39)