Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ważny dla Polski raport w sprawie gazu łupkowego

0
Podziel się:

Nie ma na razie potrzeby zaostrzenia unijnych przepisów w związku z wydobyciem gazu łupkowego. Taki jest wniosek analizy prawnej, przygotowanej dla Komisji Europejskiej.

Ważny dla Polski raport w sprawie gazu łupkowego
(lagereek/iStockphoto)
bEKBoeRh

Nie ma na razie potrzeby zaostrzenia unijnych przepisów w związku z wydobyciem gazu łupkowego. Taki jest wniosek z analizy prawnej, którą belgijska firma zrobiła na zlecenie Komisji Europejskiej.

Przez kilka miesięcy badała ona stosowanie prawa w czterech wybranych krajach członkowskich - Polsce, Francji, Niemczech i Szwecji. Wnioski zawarte w raporcie są korzystne dla Polski, bo wyróżnia się ją między innymi za wzorowe przestrzeganie przepisów.

Komisja Europejska zleciła badanie firmie prawniczej w związku z protestami ekologów w kilku krajach, między innymi we Francji i w Niemczech, którzy wskazywali na szkody związane z wydobyciem gazu łupkowego. Bruksela chciała sprawdzić, czy obecne, unijne przepisy wystarczą, czy też jest jakaś luka prawna i konieczne będą dodatkowe uregulowania, między innymi środowiskowe. Ta sprawa została wyjaśniona, ale na razie, bo Komisja wróci do tematu za kilka lat.

bEKBoeRj

- _ Analiza prawna potwierdza, że nie ma natychmiastowej potrzeby zmiany unijnego prawa _ - skomentował komisarz do spraw energii Guenther Oettinger, ale dodał, że to na razie dotyczy fazy poszukiwań gazu łupkowego.

Komisja bierze pod uwagę obawy związane z ochroną środowiska i będziemy monitorować rozwój wydobycia gazu na terenie Unii Europejskiej. A zatem nie jest to ostatni raport w tej sprawie, bo kiedy gaz łupkowy będzie już wydobywany na skalę przemysłową, wtedy Komisja Europejska ponownie przeanalizuje unijne przepisy.

Na razie prawnicy z belgijskiej firmy, którzy przygotowali raport, zalecają krajom członkowskim, by przeprowadzały konsultacje społeczne wcześniej, niż przewidują to przepisy, bo już na etapie wydawania licencji na poszukiwanie gazu. I tu wymieniona jest Polska, która konsultuje tę sprawę z obywatelami na wczesnym etapie. Przeprowadza też ocenę wpływu na środowisko przed wydaniem licencji na poszukiwanie gazu i rozpoczęciem odwiertów, czego w innych krajach się nie robi.

O wydobyciu gazu łupkowego w Polsce czytaj w Money.pl
Ile gazu łupkowego w Polsce? Już w marcu... Najprawdopodobniej w marcu opublikują szacunki zasobów gazu łupkowego w Polsce.
Korupcja przy gazie łupkowym? Są zarzuty Zarzuty dotyczące przyjmowania łapówek usłyszało dziś dwóch pracowników Ministerstwa Środowiska. ABW zatrzymała w sumie siedem osób.
Fakty i mity o łupkach. Rachunki będą niższe? Zdaniem ekspertów, za 20 lat nie tylko będziemy niezależni od Rosji, ale możemy też stać się znaczącym eksporterem cennego surowca.
bEKBoeRK
KOMENTARZE
(0)