Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Węgierska opozycja do UE: Powstrzymajcie Orbana

0
Podziel się:

- Potrzebne są poważne i energiczne środki, aby położyć kres niszczeniu węgierskiej demokracji - oświadczył opozycjonista.

Węgierska opozycja do UE: Powstrzymajcie Orbana
(Parlament Europejski)

Viktor Szigetvari, współprzewodniczący sojuszu E14-PM powiedział, że to ugrupowanie chce zwrócić uwagę nowej Komisji Europejskiej na konieczność zablokowania działań władzy wykonawczej, zmierzających do nieustannego pogarszania jakości węgierskiej demokracji, zwłaszcza jeśli chodzi o wolność prasy i działalność organizacji pozarządowych.

Premier Orban oświadczył w sobotę, że kryzys finansowy 2008 roku wykazał, iż liberalne demokracje raczej nie zachowają dłużej swej konkurencyjności i wskazał jako modele państwowe zapewniające sukces Singapur, Chiny i Rosję.

Od 2010 roku - przypomina agencja AP - Orban, którego partia Fidesz zdołała w kwietniowych wyborach utrzymać absolutną większość dwóch trzecich głosów w parlamencie, jeszcze bardziej skoncentrowała w swych rękach władzę wykonawczą, osłabiając szanse demokratycznej kontroli i zachowania równowagi politycznej oraz zwiększając rolę państwa ze szkodą dla sektora prywatnego.

Unia Europejska konsekwentnie krytykuje akty prawne rządu Orbana, takie jak prawo prasowe i prawo dotycząca Kościoła, ale - jak twierdzi opozycja - najbardziej destrukcyjne aspekty tego ustawodawstwa pozostają niezmienione.

Orban zapewnia, że nowa struktura państwa _ respektując wartości chrześcijańskie, wolność i prawa człowieka, sprawi, że społeczeństwo węgierskie będzie konkurencyjne _.

_ - Naród węgierski nie jest zwykłą sumą jednostek, lecz wspólnotą, która wymaga organizacji, wzmocnienia i pozytywnych działań _ - deklaruje premier.

Orban twierdzi również, że węgierskim wysiłkom zmierzającym do zreformowania kraju szkodzi konflikt z Unią Europejską i _ opłacani działacze polityczni _ zorganizowani w ugrupowaniach finansowanych z zagranicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Orban zaskoczył całą UE. Węgry nie chcą sankcji dla Rosji _ - Nie możemy zapominać o naszych własnych interesach _ - powiedział premier Węgier.
Premier bliski 2. kadencji, ale jego partia... 50-letni Orban deklaruje się jako obrońca węgierskich interesów narodowych, a polityka jego rządu wywołała konflikty z bankami i znaczną częścią działających na Węgrzech zagranicznych spółek.
"Jak Rosja podzieliła Europę środkowo-wschodnią" Kryzys na Ukrainie i skłonność Rosji do sięgania po dostawy gazu ziemnego jako broni politycznej stworzyły bezprecedensowy rozłam pomiędzy byłymi krajami komunistycznymi, zauważa România Liberaƒ.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)