Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry nie zamierzają wyjść z UE i szykują zachęty dla firm

5
Podziel się:

Węgry nie zamierzają wychodzić z Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałkowym wywiadzie dla gospodarczego dziennika "Vilaggazdasag" minister gospodarki Węgier Mihaly Varga. Dodał, że Budapeszt szykuje zachęty dla firm, które opuszczą Wielką Brytanię.

Węgry nie zamierzają wyjść z UE i szykują zachęty dla firm
(Bartosz Wawryszuk)

Varga powiedział, że przypuszczenia, jakoby Węgry mogły wystąpić z Unii Europejskiej w ślad za Wielką Brytanią, są z sufitu wzięte. - Nie ma takiego zamiaru, nie ma takiego planu, nie ma takiego scenariusza, pomysłu ani wizji - zapewnił.

Minister oznajmił, że jego resort zajmuje się raczej tym, w jaki sposób sprawić, by Węgry były atrakcyjnym celem inwestycyjnym dla firm, które opuszczą Wielką Brytanię. Dodał, że rząd węgierski zaoferowałby przedsiębiorstwom chcącym się przenieść na Węgry korzystne warunki. Nie sprecyzował jednak, jakiego rodzaju.

Według Vargi obecnie na Węgrzech działa 770-780 brytyjskich firm, które są zadowolone z warunków inwestycyjnych, co może być wskazówką dla innych przedsiębiorstw.

Minister podkreślił, że Węgry oczywiście liczą się z tym, iż wystąpienie Wielkiej Brytanii, która jest trzecim co do wielkości płatnikiem netto w UE, zmieni ramy unijnego budżetu, co będzie miało wpływ - za sprawą zmiany wysokości dotacji unijnych - na węgierski budżet.

Jego zdaniem nie jest to jednak najbliższa perspektywa, gdyż negocjacje na temat Brexitu potrwają co najmniej dwa lata. Jak ocenił, w tym i następnym roku nie będzie więc konieczności zmiany węgierskiego budżetu.

O tym, że Węgry widzą swoją przyszłość w UE, zapewnił w niedzielę także szef kancelarii prezydenta Viktora Orbana, Antal Rogan. Jak zaznaczył, jest co do tego zgoda zarówno w kręgach politycznych, jak i społeczeństwie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Nic nie rozum...
8 lat temu
Oszklone aszklop medziare peszke niu mu. Połacie hymitrohawdzie przylewecjacie me i dance'owy pieniądze kaslve
Gość
8 lat temu
Co na to "wizjoner" (po zielu) Jarek? Orban ograł go jak dziecko - jest w największej frakcji, nie zraża do siebie krajów Europy, konsekwentnie doi Putina za plecami UE... Nam pozostanie oglądać wypięte pośladki bratanków gdy inni pokażą nam środkowy palec...
andre
8 lat temu
[QUOTE] Budapeszt szykuje zachęty dla firm, które opuszczą Wielką Brytanię [/QUOTE] Szkoda że Polski rząd obudzi się dopiero, jak już inny kraj skorzysta z wyjścia z UE Wielkiej Brytanii. Mądry Polak po szkodzie, a w biznesie sentymentów nie ma !!!
Mg
8 lat temu
Do nas nie przyjdą, bo u nas rząd i prezydent łamią prawo :)
adam
8 lat temu
Polska powinna zrobić tak samo, do tego dogadać się ze wschodem, czyli tak jak Węgrzy