Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
01.03.2013 10:26

Węgry: dotychczasowy minister gospodarki szefem banku centralnego

Matolcsy, 57-letni ekonomista uważany za człowieka Orbana, uchodzi za osobę kontrowersyjną. Jest twórcą, jak to sam nazywa, nieortodoksyjnej polityki gospodarcze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Neilhooting/CC/Flickr)

Dotychczasowy minister gospodarki Gyoergy Matolcsy zostanie szefem węgierskiego banku centralnego MNB. Poinformował o tym dzisiaj rano w rozmowie z miejscowym radiem prawicowo-konserwatywny premier kraju Viktor Orban.

Matolcsy zastąpi dotychczasowego szefa MNB Andrasa Simora, którego kadencja kończy się w weekend. Z kolei Matolcsy'ego na czele ministerstwa gospodarki zastąpi Mihaly Varga, który dotychczas był ministrem bez teki. Był on wcześniej odpowiedzialny za negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, które utknęły w martwym punkcie.

Matolcsy, 57-letni ekonomista uważany za człowieka Orbana, uchodzi za osobę kontrowersyjną. Jest twórcą, jak to sam nazywa, _ nieortodoksyjnej _ polityki gospodarczej polegającej na wysokim opodatkowaniu zagranicznych koncernów, by uniknąć reform strukturalnych.

Simor, wybrany na szefa MNB sześć lat temu przez poprzedni lewicowo-liberalny rząd, bronił niezależności banku centralnego. Z tego powodu od przejęcia władzy przez Orbana w 2010 roku był bezustannie atakowany przez obóz rządowy.

Jak pisze agencja Reutera, pierwszym zadaniem, jakie czeka Matolcsy'ego jako szefa banku centralnego, będzie przekonanie międzynarodowych inwestorów, że będzie prowadził bezpieczną politykę.

Na nieco ponad rok przed wyborami bezrobocie na Węgrzech utrzymuje się na wysokim poziomie. Gospodarstwa domowe są głęboko zadłużone, a międzynarodowe banki, które zdominowały węgierski rynek, nadal wycofują z niego fundusze zamiast pożyczać pieniądze. Inwestorzy oczekują, że Matolcsy będzie szukał nowych sposobów, by pobudzić pogrążoną w recesji gospodarkę. Nie wiadomo jednak, czy będzie on postępował ostrożnie, czy ryzykownie.

_ - Jest bardzo silny, przeprowadził większość rządowych planów i ma mnóstwo pomysłów - przekonuje źródło MNB. - Jest jak świeży absolwent, który ma dużo pomysłów, z których jeden czy dwa są świetne, a pozostałe nieortodoksyjne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Orban ustąpił. Bo chce dostać 20 mld euro? Węgierski rząd złożył w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o banku centralnym.
Węgrzy będą dowodzeni przez Polaka Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przygotowuje się do swej trzeciej misji w Afganistanie w 2014 r.
Premier Orban o sukcesach swojego rządu Orban zakwestionował niekorzystne perspektywy rozwoju gospodarczego Węgier nakreślone przez Brukselę.
Władze nie chcą tej flagi. "To jest prowokacja" Władze w Bukareszcie zaprotestowały wczoraj wieczorem przeciwko wywieszeniu na gmachu węgierskiego parlamentu flagi Szeklerów, symbolu węgierskiej mniejszości w Rumunii.
Tagi: węgry, bank centralny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz